Köldökzsinór

A fórum működésével kapcsolatos észrevételek, kérdések, panaszok, javaslatok.

RE: forgó Köldökzsinór

HozzászólásSzerző: Zsolt68 » 2019.07.20. 08:50

=^.^= írta:Kiderül belőle pl, hogy a Schw-sugár másfélszerese a pálya sugara. És hogy nem csak FLY, de, akár neutroncsillag körül is haladhat a fény körpályán. Meg még pár dolog.

Legyen akkor egy magányos hidrogén atom a semmi közepén.
Mekkora sugarú körpályára áll körülötte a fény?

Valamikor régen volt egy ötletem.
Tegyük fel, hogy valami körül kör pályára tud állni egyetlen foton. És tegyük fel azt is, hogy valamilyen módon tudjuk csökkenteni a pálya sugarát.
És egyszer elérjük azt az állapotot, amikor a pálya kerülete összemérhető a fény hullámhosszával. Interferálni fog önmagával?

Talán ott rontom el a gondolatmenetet, hogy a fényt látható fénynek gondolom, aminek párszáz nm lenne a hullámhossza.
De tegyük fel, hogy egy szokásos méretű FLY körül kering a rádiófrekvenciás tartományba eső foton.
Zsolt68

Has thanked: 376 times
Been thanked: 16 times
Név: Zsolt68

Re: Köldökzsinór

HozzászólásSzerző: triasz » 2019.07.20. 09:44

Sanyi_Laci írta:Nesze neked Macifej! Kellett ez neked?
Hát nem ismered a nagy mesélők munkamódszerét? Hallottak valamit valahol harangozni, a többit meg kitöltötték a fantáziájukkal. Ezek után ne magyarázzon nekik senki semmit, mert ők tudják amit tudnak. Sőt, el is mondják. :)

Ahogy mmormota szokta mondani: ezekben a mesékben a szereplőknek a fizikában használatos neveket adnak, de egyébként szabadon szövik a történet szálait. Időnként igazítanak egyet a fantáziavilágon, ha zavar támad a történetben, és kész. A kognitív disszonanciából és hatalmas egóból emelt falat semmiféle információ nem képes áttörni, mert ők tudják amit tudnak, és pont. :D

Hät igen. Vannak ilyen nagy meselök! A feketelyuk esemenyhorizontjänak a definiciojät pl. Stephen Hawking meselte el. Na nem a Roger Penrose-val irt könyveben. Azt meg hogy az ällo fekete lyuk Schwarzschild sugaränak a mesfelszeresenel körpälyära äll a feny ha sugär iränyra merölegesen indul, többek között Kocsis Bence is elmondja Szupermassziv fekete lyukak az asztrofizikäban cimü elöadäsäban. Az ilyen nagy meselökhöz akarnak felnöni a szämmisztika hivöi. akik csak szämolni akarnak rendületlenül, es mär annak is örülni kell ha helyesen szämolnak. ( Ez utobbi nyilvän nem Sanyi_lacira vonatkozik.) Nem veszik eszre hogy ezeket mär közel szäz eve kiszämoltäk olyanok, akik ezeknek a fizikai tartalmäval is tisztäba vannak, es vannak olyan kedvesek es meg is osztjäk az arra fogekonyakkal. Persze a szämmisztika hivöit ez kicsit se erdekli! Csak dobäljäk egymäsra a szämokat hät ha valamit meglätnak benne! kac kackac... :lol: Es persze aki nem ezt az utat järja, az csak hülye lehet! Te Sanyi_Laci! Most nagyon meg fogsz sertödni! De ezzel nagyon libsis lett a hozzäälläsod!
triasz

Has thanked: 21 times
Been thanked: 11 times

HozzászólásSzerző: Sanyi_Laci » 2019.07.20. 09:48

Engem hagyjál ki a történetedből. Ne rontsd el. Én lennék a valóságtartalom, te meg olyan szép fantáziavilágot építettél fel. Maradj is benne.

Azt a számodra misztikus és elérhetetlen tudományt pedig úgy hívják, hogy matematika, nem pedig számmisztika. Szerencsétlen hülye.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Sanyi_Laci 2019.07.20. 10:01-kor.
Sanyi_Laci

Has thanked: 249 times
Been thanked: 434 times

HozzászólásSzerző: =^.^= » 2019.07.20. 09:49

triasz írta:Harmadreszt. A forgo nutroncsillag megint csak egy mäsik törtenet...

A Schw sugarának másfélszeresénél kisebb (de a sugárnál nagyobb) álló neutroncsillag körül van ilyen pálya.

triasz írta:Es egyebkent is mi tartanä ott ällo helyzetben? Ha meg egy kicsit a Horizont fölül indul, akkor meg a Horizont mäsfelszeresenel körpälyära äll. Ha igy lenne hogy a feny se hagyhatnä el a Horizont mäsfelszereset, akkor az lenne a horizont!

A logikát nem látom ebben, az eredménye nem jó.

triasz írta: Egyreszt mint leirtam mär ide a forumra häromszor is az esemenyhorizontot az a fenysugär jelöli ki, ami sugär iränyban kifele haladva nem tud a szingularitästol tävolodni de közeledni se hozzä, hanem körpälyära äll. Ez a körpälya az esemenyhorizont. Az atombombäs Oppenheimer nem szo szerinti megfogalmazäsa 1936-bol. Es fontos megjegyezni hogy sugär iränyba kifele indulo fenyjel, mert ez lesz a különbseg a te ältalad leirt körpälyäval.

Mäsodreszt. Amire te hivatkozol körpälya a Horizont mäsfelszeresenel, az CSAK a Schwarzschild tehät ällo, fekete lyukra igaz. A forgo fekete lyukakra nem. Pedig ilyeneket talälnak csak az univerzumban.Ami meg fontos elteres attol a körpälyätol ami az esemenyhorizontnäl van, hogy az allo fekete lyuk mäsfelszeresenel csak az a fenysugär äll körpälyära, ami a sugär iränyra merölegesen indul. AZ összes többi vagy bespirälozodik a lyukba vagy a vegtelenbe tävozik. Tehät a Horizont mäsfelszeresenel, es a sugär iränyra merölegesen indul.

Álló FLY-ra az "áll" az egy nem nagyon rossz kifejezés, a körpálya sokkal rosszabb.
A forgó FLY-kakhoz nem értek. Nem vagyok meggyőződve arról, hogy az eseményhorizontján körpályára állna a merőlegesen kifelé induló fény. Az egyenlítőn mondjuk igen. Attól északra és délre is?
=^.^=

Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times
Név: Maci

HozzászólásSzerző: Sanyi_Laci » 2019.07.20. 10:19

=^.^= írta: Nem vagyok meggyőződve arról, hogy az eseményhorizontján körpályára állna a merőlegesen kifelé induló fény. Az egyenlítőn mondjuk igen. Attól északra és délre is?

Nem is. Ott van a te általad linkelt cikk alján az egyenletítői 2 db nullgeodetikus sugara. Rs*[....], ahol a ... függ a perdülettől és a tömegtől.
Sanyi_Laci

HozzászólásSzerző: triasz » 2019.07.20. 10:47

Figyelmetlenül olvastad amit irtam. A forgo fekete lyukkal azert hozakodtam elö mert egyenlöre csak azt fedeztek föl, es valoszinü hogy csak olyanok is vannak. De szändekosan kerültem is azt hogy ezt kijelentsem. Viszont az a körpälya amiröl Macifej beszelt, csak nem forgo fekete lyuknäl van, ami viszont nem igazän fordul elö a termeszetben. Macifej eg szoval se emlitette hogy forgo vagy nem forgo fekete lyukrol beszel. Igy vont össze härom dolgot. Ha valos fekete lyuk akkor forog. Amiröl ö irt az nem forog. Meg a Neutron csillag. EGyebkent valos tehät forgo fekete lyukrol Volt szo amikor bekapcsolodott a beszelgetesbe.

En elmondtam neked hogy Hawking ezt irta, Oppenheimer 1936-os munkäja alapjän. Egyebkent több helyen is leirta hogy ez jelöli ki az esemenyhorizontot. Ezeket meg tudom mondani melyik könyveben hänyadik oldalon irja. Es Te erre mit csinälsz? Mint mindig tagadsz, tagadsz es tagadsz, egy ertelmes indokot nem hozol föl hogy miert irja rosszul Hawking, Egy cikket se idezel be hogy Oppenheimer nem is ezt mondta ha nem teljesen mäst, nem is erdekel teged hogy ezek az emberek mit mondanak, pedig Oppenheimernek van tulajdonitva az esemenyhorizont meghatärozäsa. De Te nyilvän jobban tudod. Lehet nem fogsz megerteni, de ujfent arra az älläspontra helyezkedek, hogy veled aztän teljesen fölösleges megprobälni ertelmesen beszelgetni. Ugy hogy nem is rabolom toväbb az idöd. Minden jot! Es kössz hogy az oldalon lehettem.
triasz

HozzászólásSzerző: Sanyi_Laci » 2019.07.20. 11:19

Velem meg sem kell próbálnod értelmesen beszélgetni, mert az neked nem fog menni. Vagy 3 éve semmit, de az égegyadta világon semmit nem tudtam átverni azon a kőkemény kognitív disszonanciádon. Nem is érdekel már a további próbálkozás.

Amilyen olvasmányélményeidre hivatkozol, azt neveztem úgy, hogy "hallottál valamit harangozni". A többit a képzeleteddel kitöltöd, és ennyi elég is, a matematikai hókuszpókusz csak számmisztika neked. Mert a fantáziád úgy képzeli, hogy ha a fény se ki nem jön, se be nem megy, de azért "c-vel csak mennie kell valamerre", akkor legyen az körpálya. Ahogy a szegényes fantáziáddal kiókumuláltad.

Nagy lesz rád ez a Kerr-lyuk mellény. Először a Schw lyukat kellene kicsit jobban megismerned, aztán mehetnél tovább a Kerr-re.
Az a pálya, ahol a fény körpályán mozog, az nem az eseményhorizont, hanem annak másfélszerese. Már elég régóta, többször le lett itt is írva. Nem eseményhorizont, semmilyen értelemben nem horizont, mert alóla ki tud jönni nemcsak a fény, de még az egyszeri űrhajós is! Ezért azt senki, sehol nem is írja, semmilyen irodalomban eseményhorizontnak.

Kerr lyuknál már a fogalmak sem ilyen egyszerűek. Először is, nem egy eseményhorizontja van, hanem van több is.
Például az egyik, ahol a radiális metrikus tenzor-komponens végtelenné válik.
A másik, ahol az időbeli komponens előjelet vált. Ezek a Schw-nél egybe esnek, és ez A horizont. Kerrnél ezek különválnak. Ezek le vannak itt írva: https://en.wikipedia.org/wiki/Kerr_metric

De ezek közül a Kerrnél sem, EGYIK SEM az, ahol a fény körpályán halad. Annak nincs is gömbszimmetriája, tehát más az egyenlítő mentén, és más attól eltérő szögekben. Azok nem is körök.
Az egyenlítő mentén 2 ilyen sugár is van: [Renderelés ... b \left [ 1+cos \left( \dfrac{2}{3} arccos \left ( \dfrac{\pm |a|}{M} \right ) \right) \right ]]. Ez szépen átmegy 3b/2-be, ahogy csökkentem a Kerr perdületét, tehát ahogy átmegyünk Schwarzschildba.

Tehát se Schwarzschildnál, sem Kerrnél NEM halad körpályán a fény a horizontnál. Annál kijjebb halad körpályán a fény, mindkét lyuknál. Kerrnél (legalább) 2 horizont is van, és csak az egyenlítő mentén 2 különböző kör alakú fénypálya, ez 4 különböző sugár a Kerrnél, és a 4 közül egyik sem esik egybe.

Sem Kerrnél, sem Schwarzschildnál.
Sanyi_Laci

HozzászólásSzerző: triasz » 2019.07.20. 11:23

Sanyi_Laci írta:Engem hagyjál ki a történetedből. Ne rontsd el. Én lennék a valóságtartalom, te meg olyan szép fantáziavilágot építettél fel. Maradj is benne.

Azt a számodra misztikus és elérhetetlen tudományt pedig úgy hívják, hogy matematika, nem pedig számmisztika. Szerencsétlen hülye.

Valosägtartalom? :lol: A dilihäzban! Amiket te probälsz josolgatni a matekoddal meg ha helyes is a szämoläsod, az csak szämmisztika! Csak hirtelen ket dolog ami eszembe jut a nagy munkässägodbol!

Amikor utoljära megkerdeztem hogy meg is hogy teljesül az inerciarendszerek egyenerteküsege a fekete lyukban, ahol te kifeszitett Minkowski teret hirdettel, emlekszel ugye? A fekete lyukban is pont ugy kellene lezajlani Eistein kiserletenek egy vonat kocsijäban, hogy a ket vegeröl egyszerre Indult fenyjel, egyszerre er a közepen ällo megfigyelöhöz. Mi Volt rä a välaszod? a hulyezes utän alenyegre tertel. Az ältalad mellekelt koordinäta rendszeren meg egy ket eves gyerek is lätja hogy melyik vonal van elöbbre. Ismet remekül erveltel. Ha annyira erdekel a keteves gyerekek lätäsa, akkor miert nem egy baba-mama forumot csinälsz?

Es a felejthetetlen! Amikor azt kellett szämolnod hogy az esemenyhorizont közeleben leengedett kötel felcsavarodik vagy feszes marad! :D Ha tudtad volna ertelmezni ältalänos iskoläban az 1/r2-es eröt, es ertened hogy a tömegponthoz közelebb nagyobb a gravitäcio mint tävolabb, akkor nem kene ilyeneket szämolgatnod! Speciel ezt is mär több szäz eve kiszämoltäk es elmeseltek a nagy meselök. Csak hozzäd nem jutott meg el.

Na ez a nagy valosägtartalom vagy te a szämmisztikäddal együtt! Egy irtozatosan nagy troll, a legveszelyesebb fajtäbol! Mert a matek es a helyes szämoläs möge bujva ontod magadbol a hulyeseget! Ezt a hozzäszoläsom hagyd itt! Azt se bänom ha a többit törlöd. Hagy lässa a kedves ide tevedt hogy kivel is van dolga!
triasz

HozzászólásSzerző: Sanyi_Laci » 2019.07.20. 11:42

Jó, ezt itt hagyom, de többet már tényleg nem fogsz írni.

Nem kell ennyire csaponganod, mindenféle témába belevágnod, én enélkül is tudom, hogy semmit nem értettél meg soha semmiből. Csak a pofád járatod, csapongsz össze-vissza.

Nem kell bizonygatnod, tudom én, hogy kár volt a borsót a falra hánynom, semmit nem értettél meg a lokális inerciarendszerből, és hogy miért is inerciarendszer a neve.
Most újra bizonyítottad, hogy halványlila fingod sincs egyik fekete lyukról sem, naív elképzeléseid vannak 1/r^2-ről, horizonton körpályázó fényről, és egyebekről.
Igen, egy 2 éves gyerek valóban látja az előremenő, a hátra haladó fényjelek közötti különbséget, és közöttük a harmadik vonalat, az űrhajó világvonalát, csak te nem látod, és erre még büszke is vagy.

A leeresztett kötélbe sem kellene belekontárkodnod, mert először is nem lógattuk (ÉS AKKOR SEM LENNE 1/r^2-es!!!), hanem folyamatosan eresztettük, ami lefelé végtelenhez tartó sebességet jelent. És itt szembetalálkoztunk azzal az egyáltalán nem triviális TÉNNYEL, hogy véges távolságra végtelen hosszú kötelet le tudunk ereszteni. Véges távolságra végtelen hosszút. És ennek kerestük a magyarázatát, amit meg is találtunk, nem kellettél hozzá, hogy 1/r^2-ről és "több száz évről" hadoválj itt nekünk.

Semmi probléma nincs azzal, hogy tudatlan vagy. Azt lehetne képezni, tágítani a tudásod határait. Azzal van probléma, hogy tuskó vagy, és ezen nem lehet segíteni.

És igen, az én tudásom valóban véges, mint ahogy mindenkié, ezért szoktunk a szokatlan, elsőre nem triviális kérdéseknek gondosan utánanézni. És ezek után megtaláljuk a HELYES választ. Számmisztikával - ahogy te gondolod. Szerencsétlen hülye.
Egyedül te vagy az, aki megelégszik azzal, hogy a tudásán tátongó óriási fekete lyukakat mindenféle fantazmagóriákkal töltse meg, sőt büszkén hirdeted, hogy ez elég is neked. Többre az agyad nem is képes. Nem is vagy képes soha megtalálni a HELYES választ, még akkor sem, ha végtelen ideig magyarázzák neked. Nemhogy önállóan.
Sanyi_Laci

RE: Köldökzsinór

HozzászólásSzerző: Zsolt68 » 2019.07.20. 18:45

Sanyi_Laci írta:semmit nem értettél meg a lokális inerciarendszerből, és hogy miért is inerciarendszer a neve.

Nekem lenne egy kérdésem.
Tegyük fel, hogy a sarkcsillag irányából érkezik hozzánk egy idegen űrhajó. A hajtóműveit már rég kikapcsolta, geodetikusan közeledik felénk, orrával előre. Csakhogy néhány ezer km-rel elvétette az irányt, elzúg mellettünk. Parabola vagy hiperbola pályán, ahogy tetszik (mint Knapp).
A kérdésem az lenne, hogy miközben elhalad a bolygó mellett, a haladási irányához képest merre fog mutatni az űrhajó orra? Megmarad az eredeti irányban, vagy követi a mozgás irányát, vagy pedig a kettő között?
(Tegyük fel, hogy giroszkóp nem stabilizálja.)
Zsolt68

Has thanked: 376 times
Been thanked: 16 times
Név: Zsolt68

ElőzőKövetkező

Vissza: Technikai kibeszélő