Mekkora a gravitáció a Föld középpontjában? De miért?

Mekkora a gravitáció a Föld középpontjában? De miért?

HozzászólásSzerző: Banzai » 2014.03.20. 10:31

Egyes helyeken oldalakat tele írnak kommentelők, egymást győzködve a kérdéssel kapcsolatban! Itt az idő a tisztázásra... :)
banz.
Banzai

Has thanked: 155 times
Been thanked: 114 times
Név: T

Re: Mekkora a gravitáció a Föld középpontjában? De miért?

HozzászólásSzerző: Sanyilaci » 2014.03.20. 11:59

Banzai írta:Egyes helyeken oldalakat tele írnak kommentelők, egymást győzködve a kérdéssel kapcsolatban! Itt az idő a tisztázásra... :)

Nulla.
Mert minden irányból ugyanannyi anyag vesz körül, ugyanolyan távolságra.

Amúgy egy gömbhéj belsejében MINDEN pontban (nem csak a középpontban) 0 a gravitáció. 3Dben. (Mondjuk, ha nem 3D lenne a világ akkor is, mert akkor meg a nem 1/r2-es lenne a törvény.)
Sanyilaci
Site Admin

Has thanked: 14 times
Been thanked: 49 times
Név: Sándor László

HozzászólásSzerző: Banzai » 2014.03.20. 12:07

Sanyilaci írta:
Banzai írta:Egyes helyeken oldalakat tele írnak kommentelők, egymást győzködve a kérdéssel kapcsolatban! Itt az idő a tisztázásra... :)

Nulla.
Mert minden irányból ugyanannyi anyag vesz körül, ugyanolyan távolságra.

Én is erre szavazok, és a Nap gravija sem érezhető, mivel akörül folyamatosan zuhanunk, tehát teljes súlytalanság.

Sanyilaci írta:Amúgy egy gömbhéj belsejében MINDEN pontban (nem csak a középpontban) 0 a gravitáció. 3Dben. (Mondjuk, ha nem 3D lenne a világ akkor is, mert akkor meg a nem 1/r2-es lenne a törvény.)

Ezt viszont nem értem, talpam alatt két méterrel 0? Múltkor lementem a pincébe nem így éreztem.. :)
banz.
Banzai

HozzászólásSzerző: Sanyilaci » 2014.03.20. 12:10

Banzai írta:Ezt viszont nem értem, talpam alatt két méterrel 0? Múltkor lementem a pincébe nem így éreztem.. :)

GömbHÉJ! ;)
Sanyilaci
Site Admin

Has thanked: 14 times
Been thanked: 49 times
Név: Sándor László

HozzászólásSzerző: Banzai » 2014.03.20. 16:14

Van hozzá egy jó kis ábrám, báár ahhoz hogy teljesen pontos legyen ismernünk kellene a pontos belső összetételt és elhelyezkedést. Szerintem így is érdekes, főleg az hogy egy darabig lefelé nő a gyorsulás...

Kép
banz.
Banzai

HozzászólásSzerző: dgy » 2014.03.20. 18:29

Talán néhányan olvasták az "Utazás Plutoniába" című, kb 100 éve íródott sci-fit. Ebben egy expedíció Szibéria messzi északi vidékén egy mély völgyet talál, nagy a köd, egyre ereszkednek lefelé, a műszerek szerint már rég a tengerszint alatt járnak, aztán újra megpillantják a napot, ami viszont nem akar lemenni... Végül rájönnek, hogy a Föld üreges, és a nagy lyukon keresztül a gömbhéj belső felületére jutottak. A fejük felett pedig nem a Nap, hanem a Föld üregének közepén lebegő izzó test (mit ad isten, Plutónak nevezik el, innen a könyv címe is) világít. Az üreg szája közelében még betör a kinti hideg, ezért jégkorszak uralkodik, így ott a felszínről a belső felületre menekült ősemberekkel találkoznak. Ahogy beljebb mennek, egyre melegebb lesz, és sorra bukkannak fel az egyre korábbi földtörténeti korok ide menekült állatai. Végül forró és járhatatlan, élettelen sivataghoz érnek. Közben persze mindenféle kalandok az óriáshangyákkal és dinókkal...

A szerző, Obruscsev neves geológus és paleontológus volt. Maga is több expedíciót vezetett Szibériaába. Szándéka (és a könyv elő- vagy utószava) szerint a sci-finek a kalandok mellett valós tudományos ismeretterjesztést is kell nyújtania. Ezért az őslényekre, növényekre, állatokra és ősemberekre vonatkozó, a könyvben szereplő információk megfeleltek az akkori tudományos ismereteknek.

Csak épp az alaphelyzet... A könyvben pedig a tudósok szépen elmagyarázzák egymásnak (a korai, optimista és ismeretterjesztő szándékú sci-fik, ezen belül a volt szoc országok sci-fi-irodalmának régi betegsége, amikor a távoli csillagok felé tartó űrhajóban utazó tudósok elemi fizikai, csillagászati és biológiai ismeretek egymásnak való átadásával űzik el a hosszú utazás unalmát, hogy az olvasó is okuljon), hogy persze, most a lábuk alatt, a Föld középpontjától kifelé van a Föld közetanyaga, ezért húz kifelé a gravitáció, így tudnak ők az üreg belső falán sétálni. Pedig a gömb alakú üreg belsejében súlytalanság uralkodik, ezt már Newton is tudta, több mint 200 évvel a könyv megírása előtt. (Részletes, de képletek nélküli tudományos magyarázat: in: RP Feynman: A fizikai törvények jellege.)

Akkor ez most ismeretterjesztő jellegű sci-fi, vagy áltudományos félrevezetés, ráadásul egy jónevű tudós (saját) nevével visszaélve?

Egyébként húsz-harminc évvel később ismét divatba jött az üreges Föld elmélete, azzal a különbséggel, hogy mi magunk is a végtelen kőzettömeg belsejében levő gömb alakú üreg belső felületén lakunk. (A földgömbön mért távolságok stb persze így is értelmezhetők.) A Naprendszer és a csillagok pedig, minden, amit a fejünk felett látunk, csupán az üreg belsejében mozgó apró testek játéka, plusz szándékos félreértelmezés. (Időnként a Napot eltakarja egy másik test, ezért van éjszaka.) Egyes beszámolók szerint Hitler is hitt ebben az "elméletben", olyannyira, hogy a Londonnak szánt V2 rakétákat ferdén felfelé, az üreg belső húrja mentén akarta a távoli város irányába indíttatni.

Lehet, hogy ezt inkább az Isten állatkertje rovatba kellett volna megírni...
dgy
dgy

Has thanked: 111 times
Been thanked: 832 times

HozzászólásSzerző: Banzai » 2014.03.20. 18:54

Sanyilaci írta:GömbHÉJ! ;)

Bocs, csak a gömböt olvastam... :lol:
banz.
Banzai

HozzászólásSzerző: karit » 2014.03.20. 20:59

Sziasztok! Csak azért merek egy indexes cikket (brit tudósok...) linkelni, mert éppen ma két éves.
Azt kérdezném, igaz-e a cikkcím állítása és a cikkből idézett magyarázat?
http://index.hu/tudomany/brittudosok/2012/03/20/tobbet_mutat_a_merleg_a_sarkokon/

A cikkbeli magyarázat:
„A legtöbb ember nem tudja, hogy a Földön eltérő a gravitáció ereje, aminek egyrészt a bolygó alakja, másrészt a kéreg sűrűségének eltérése az oka. A Föld valójában kicsit krumpli alakú, és akár fél százaléknyi súlyeltérés is mutatkozhat aszerint, hogy hol vagyunk rajta. A sarkvidékek közelebb vannak a Föld középpontjához, azokon erősebben hat a tömegvonzás" – idézte Nestert a brit Metro újság.

A cikk meg sem említi a Föld forgását és ennek következményeit (bár a "kéreg sűrűségének eltérése" közvetve erre is utalhat).
Ez egy ottani komment:
"Az egyszerűség kedvéért képzeld el az, hogy a test tömegvonzásának középpontja a test tömeg középpontja. Minél közelebb vagyunk a középponthoz, annál nagyobb a vonzás."

Egy pontszerű tömeg esetén ezt értem. De a Föld nem tekinthető pontszerűnek, ezért ha egy fiktív bányalifttel elindulnék a Föld középpontjába, a fölém kerülő anyagtömeg miatt a súlyom fokozatosan csökkenne, és a középpontba érve a (minden nyomást és hőt kibíró) liftben súlytalanul lebegnék.

Egy nem forgó (de geoid alakját ennek ellenére valamiért megtartó) Földgolyón emiatt szerintem a sarkokon kisebb lenne a súlyom mint az egyenlítőn (és mivel a valóságban fordítva van, csak a forgás miatti centrifuga okozhatja).

Most akkor hogy van ez? Ha középen 0 a gravitáció, akkor nem pont gyengébben hat, ha az északi sarkon állva az alattam vékonyabb anyagréteg miatt közelebb vagyok a középponthoz?

Vagy az van, hogy ha az egyenlítő felé haladva a forgás miatt szélesedik ki a Földgolyó, akkor ezzel a tengelyre merőlegesen kifelé ritkul is a sűrűsége: és akkor hiába van ott alattam vastagabb anyagréteg, a centrifugális/-petális (?) erő miatt a talpam alatt a vastagabb, de ritkább anyaggal a mérlegen ettől nem fogok többet mutatni, mint a sarkokon? Sőt, kevesebbet, és épp a forgás miatt? Azaz, mindez a forgás miatt van csak így, vagy anélkül is, és emiatt nem szerepel a cikkben a Föld forgása?

Sajnos nem értem. :oops:

Ui.: Az Utazás Plutoniába gyerekkorom egyik kedvence volt, jó volt egy percre visszaemlékezni rá. : )
karit

Has thanked: 150 times
Been thanked: 3 times

HozzászólásSzerző: Sanyi_Laci » 2014.03.21. 14:09

Szia karit!

Na, senki nem válaszolt, akkor válaszolok én:

Ha veszel egy tetszőlegesen amorf formájú krumplit, tetszőleges sűrűségeloszlással, akkor ennek a krumplinak egy külső pontra (testre) gyakorolt gravitációs ereje pont ugyanannyi, mintha az egész krumpli összes anyagát, tömegét a tömegközéppontjába tennéd.

Akárhol állsz a Földön, te külső pont vagy. A Föld gravitációs ereje a Föld tömegéből és a tömegközéppontjától való távolságoddal számolható.
A sarkvidéken közelebb vagy a tömegkp-hoz, így 1/r2esen nagyobb az erő, mint az egyenlítőn.

Ez pusztán a geoid formából adódik, semmi köze nincs a Föld forgásához és a kerületi sebességedhez. Az még pluszban rátesz erre egy lapáttal.

Üdv,
SL

These users thanked the author Sanyi_Laci for the post:
karit
Rating: 11.11%

Sanyi_Laci

Has thanked: 249 times
Been thanked: 434 times

HozzászólásSzerző: dgy » 2014.03.21. 18:18

Hiszen lefelé megyünk, rögtön csökkenni kellene a gravitációnak!

A mélyebben levő közetanyag átlagosan nagyobb sűrűségű, mint a felszíni. Ezért lefelé menve el kell hagyni a felszíni könnyű, ritka anyagból álló gömbhéjak vonzóerejét, cserébe viszont közelebb kerülsz a sűrűbb, nehezebb anyaghoz. Egy ideig ez az effektus az erősebb.

Ez persze csak kvalitatív magyarázat, de talán érthetővé, elfogadhatóvá teszi a részletes számolások eredményeit.

dgy
dgy

Has thanked: 111 times
Been thanked: 832 times

Következő

Vissza: De miért?