Mekkora a gravitáció a Föld középpontjában? De miért?

Re: Mekkora a gravitáció a Föld középpontjában? De miért?

HozzászólásSzerző: G.Á » 2017.08.17. 15:30

Ha a naprendszer bolygói megtartanák a pillanatnyi paramétereiket, de a Nap hirtelen eltűnne, akkor a bolygók nagy része nagy valószínűséggel (specifikus elhelyezkedés-kombinációktól eltekintve) egyszerűen nem alakítanának ki kötött pályát egymás körül.

These users thanked the author G.Á for the post:
Zsolt68
Rating: 11.11%

G.Á

Has thanked: 57 times
Been thanked: 288 times

HozzászólásSzerző: Zsolt68 » 2017.08.17. 15:50

És esetleg más paraméterekkel? (Csillag nélküli bolygó-rendszer, mint a sötét anyag egyik lehetséges formája.)

A) A két legnagyobb (Jupiter és Szaturnusz - esetleg harmadiknak az Uránusz) egymás körül keringve, a kicsik meg körülöttük...

B) "Úgy értem, teljesen szpem nélkül." Szóval az óriásbolygók nélkül, csak a kicsik a közös tömegközéppont körül.

A kérdés lényege pont az, hogy amikor középen nincs egy böhöm nagy valami, akkor létezhet-e stabil keringés a virtuális tömegközéppont (vagyis a semmi) körül?
Zsolt68

Has thanked: 374 times
Been thanked: 16 times
Név: Zsolt68

HozzászólásSzerző: kovakaz » 2017.08.17. 18:45

G.Á írta:Ha a naprendszer bolygói megtartanák a pillanatnyi paramétereiket, de a Nap hirtelen eltűnne, akkor a bolygók nagy része nagy valószínűséggel (specifikus elhelyezkedés-kombinációktól eltekintve) egyszerűen nem alakítanának ki kötött pályát egymás körül.

Ezt számítások mutatják, vagy csak így gondolod?
kovakaz

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Név: Kovács Kázmér

HozzászólásSzerző: kovakaz » 2017.08.17. 18:53

Zsolt68 írta:Csillag nélküli bolygó-rendszer, mint a sötét anyag egyik lehetséges formája.

Az univerzumban rengeteg olyan bolygórendszer létezik, amelynek a központi csillaga már nem sugároz fényt, vagyis sötét.
Ugyanis a csillagok egy idő után kihunynak.
Nem kell keresgélni a sötét anyagot, van belőle elég.

Zsolt68 írta:A kérdés lényege pont az, hogy amikor középen nincs egy böhöm nagy valami, akkor létezhet-e stabil keringés a virtuális tömegközéppont (vagyis a semmi) körül?

A kettős és többes csillagok így keringenek.
Ez nekem azt jelenti, hogy lehetséges.
kovakaz

HozzászólásSzerző: Sanyi_Laci » 2017.08.17. 20:41

kovakaz írta:
Zsolt68 írta:Ha több anyag van kívül, mint a keringés középpontjában, akkor a gyűrű (vagy kezdetben korong) gravitációja a középső részen kifelé mutat.

Az nagyon meglepne, ha a gravitáció kifelé mutatna. Da az előfordulhat, hogy középen a forgásból származó kiröpítő erő nagyobb, mint a befelé mutató gravitáció. Így középről az anyag eltávozik.

Engem viszont egyáltalán nem lep meg, hogy téged ez meglep.

Neked tehát most az a házi feladatod, hogy kiszámold, hogy mekkora és milyen irányú gravitáció hat egy gyűrű belsejében.
Elég lesz Newtonnal, nem kell hozzá relativitáselmélet sem. Te amúgy is nagy newtoni fizikus vagy, még túl is tolod az elvárásokat. :)

Vajon miért van az, hogy kivétel nélkül MINDEN relativitástagadónál rövid úton kiderül, hogy még a newtoni fizikához is tök hülye? :lol:
Sanyi_Laci

Has thanked: 248 times
Been thanked: 431 times

HozzászólásSzerző: kovakaz » 2017.08.17. 21:18

Sanyi_Laci írta:Engem viszont egyáltalán nem lep meg, hogy téged ez meglep.

Hát, most szöget ütöttél a fejembe. :) Ezen el kell gondolkodnom.
A gyűrű közepében nulla, a gyűrű belsejében kifelé mutató, a gyűrű belső palástján kifelé mutató maximum, a gyűrű vastagságának felénél nulla, a gyűrű külső palástján befelé mutató maximum, a gyűrűtől távolodva pedig folyamatosan csökkenő befelé mutató?

Mondtam, hogy gyenge vagyok matekból. De ha te ki tudod számolni, szívesen tanulok tőled is.
kovakaz

Előző

Vissza: De miért?