laikus írta:Oké, lassan helyére rakom a dolgokat...
Örülök neki.
Viszont az egész vitaindító kérdezősködésed egyáltalán nem hibás! Tényleg sokkal több kérdés van a szenzációnak beállított hír mögött, mint amit a felületesebb emberek észrevesznek.
Az egyik éppen a vegyi összetétel! Hipercsillagok ide vagy oda, biztosan csak a bemeneti hidrogén milliomodrészének a milliomodrészét alakították át nehezebb elemekké, és még itt is számolni kell azzal, hogy a rendszám növekedésével drasztikusan esik az előállított mennyiség! Azaz ha egy darab hipercsillag állította elő a bolygót alkotó nehézelemeket, akkor nem nagyon számíthatunk arra, hogy C, N, O mellett jelentős mennyiségű egyéb elem képződött a vasig, a vason túliak pedig szinte csak nyomelemek lehetnek. Ez például azért fontos, mert a Föld esetében a jelentős mennyiségű radioaktív elem biztosítja az olvadt magot, és ezen keresztül olyan nem mellékes hatásokat, mint a mágneses tér, vagy a lemeztektonika és vulkanizmus. Ha nincsenek megfelelő mennyiségben hasadóanyagok (általában nagyon nagy rendszámú elemek izotópjai!), akkor nem számíthatunk arra, hogy nukleáris fűtés - pláne 12 milliárd éven át - folyékonyan tartja a bolygó magját.
Én úgy vélem, hogy ha a bolygó 12 milliárd éve képződött az első hipernóvarobbanások anyagából, akkor jó eséllyel egy vízből (H2O) és szénhidrogénekből (CxHx) álló testről lehet szó, szennyezésként szilikátok, viszont se vasmag, se - ami fontos! - egy technikai civilizáció számára szükséges fémkészlet nincs rajta. Ha a fémek ritkábbak, mint nálunk az arany, nem sok esélye van az elektromosság gyakorlati alkalmazásainak kifejlesztésére. Nincs villanymotor, nincs rádió, nincs számítógép. Egy civilizáció át tudja lépni ezen a területen a "fémkorszakot" és egy ugrással a grafit-grafén-szénnanocsövek technológiai fejlesztést véghezvinni? Kötve hiszem.
A másik dolog, ami a szenzációs "képzeljük el, micsoda civilizáció alakulhatott ki!" dolgot megtorpedózza, éppen a bolygó keringési pályája. A vörös törpe körül jóval beljebb van a Goldilock-zóna, ami azzal jár, hogy az "életre alkalmas" bolygó a csillagához közelebb keringve jelentős árapályerőknek van kitéve. Egyrészt ez adhat egy belső fűtést helyettesíteni a hiányzó hasadóanyagokat, de ami fontosabb következmény: szinte biztosan kötött forgásúvá/keringésűvé alakította a bolygót ez a közelség. A csillag felőli oldalán állandó nappal, az átellenesen állandó éjszaka (a megfelelő hőmérséklet különbséggel!) a terminátoron éppen kellemes az idő, ha eltekintünk a viharos szelektől, ami a két ellentétes oldal közötti hőkicserélődés miatt állandóan pusztít.
Jóval több kérdés tisztázandó ennél a bolygónál, mint amit a szenzációként beállított hír sugall. Biztos, hogy hipercivilizáció nincsen ott, de még az is lehet, hogy a cikkben leírt tulajdonságok egyike sem pontosan olyan a valóságban. Ne felejtsük el, a felfedezés pusztán a csillag dopplerrel mért imbolygására alapul. Ezen kívül semmi konkrétum nem ismert a bolygóról, csak "kitalálták" a fizikai ismereteink szerint legvalószínűbb modellt. Ebből olyan messzemenő következtetéseket levonni, hogy esetleg már fel is fedeztük az idegeneket, hatalmas intellektuális ugrás (biztosítókötél nélkül).