Mars misszió

Tudományos és egyéb hírek.

Re: Mars misszió

HozzászólásSzerző: rasta27 » 2016.02.26. 14:01

axis61 írta:
Banzai írta: (családtagok) legyenek

Legyen családtagja a Kun Bélának, nekem ne.
Banzai írta:de szerencsére(?) az MI is egész jól fejlődik.

Itt a kérdőjelet díjazom.

"A veszély az, hogy a számítógépek intelligenciát fejlesztenek ki és átvehetik az uralmat. Az embert fékezi a lassú biológiai evolúció és nem tud majd versenyezni a mesterséges intelligenciával" – fejtegette Hawking. Már így is épp eléggé irányítják az életet az általunk alkotott gépek, magam részéről nagyon nem kívánom megtapasztalni az "áttörést". A "buta" gépek rendben vannak, dolgozzanak, míg az alkotó olvas vagy meccset néz.

Üdv!
Épp Hawking prof. kijelentése az is egy kis filmben, hogy a gépeink nélkülünk még buták.
Ugyanakkor a szabad akarattal meg van az a lehetőségünk, hogy az evolúciós fejlődési idő-skálát megpörgessük illetve átlépjük, mondjuk a génsebészettel, vagy ezer más módon, de erről többet tudna mondani Sphaerion.
rasta27

Has thanked: 137 times
Been thanked: 26 times
Név: Kiss Dávid

HozzászólásSzerző: Banzai » 2016.02.26. 14:28

laikus írta:Az azért elgondolkodtató, hogy pl. amikor a videóban hátulról fellökik a robotot, akkor akaratlanul is emberi érzéseket vált ki belőlünk egy gép, tárgy iránt. Nem kéne ezeket a reakciókat meghagyni az embertársaink vagy legalább az élőlényekkel való kapcsolatra? (ez megint csak gyors reagálás :) )

Nagyon jó dolgot írtál, ez az egyik lényege a dolognak... pontosan, ha 100 embernek levetíted azt a részt amikor hátulról fellökik, 90 emberben (köztük bennem is) sajnálatot váltott ki,... egy rakás fém meg pár áramkör iránt!! És ez nem teljesen olyan sajnálat mint amikor fejre áll a BMWm, ez más, ez embertársi sajnálat félig meddig, pedig csak nagyon elnagyoltan hasonlít egy emberre... Itt van a lényeg és részben itt lesznek a problémáka robot - ember kapcsolatokban!!

SzZoli írta:Szerintem a két lábon járáshoz teljesen felesleges ragaszkodni. Nagyon jól elvannak a lánctalpas robotok is, lépcsőt járni is tudnak.

Nem egészen, ha olyan robotot építünk amelynek magasabban van a súlypontja mondjuk a funkciói miatt, nagyobb tömegű, és problémás felületen kell pontosan mozognia a lábak jobb megoldást jelentenek. Nem véletlen hogy a hadsereg annyi pénzt beleölt a rakományszállító robotkutyákba, jobb mint a lánctalp.

rasta27 írta:Ugyanakkor a szabad akarattal meg van az a lehetőségünk, hogy az evolúciós fejlődési idő-skálát megpörgessük illetve átlépjük, mondjuk a génsebészettel, vagy ezer más módon, de erről többet tudna mondani Sphaerion.

Az intelligenciánkkal már most is elég rendesen megpörgettük. (olyan eszközöket fejlesztettünk, amihez az standard evolúciónak évmilliók kellenének). Félő, hogy a génsebészet, vagy az MI, csak gyorsít ezen a pörgetésen, és azért írom hogy félő, mert nem biztos hogy alkalmasak vagyunk ezek kordában tartására. A kollektív intelligenciánk nagyságrendekkel kezdi megelőzni az egyénit...ebből még baj lehet. Lásd az olyan hatalmakat(cég, ország) ahol egyetlen egyén (primitív intelligencia) hoz döntést egy nagyságrendekkel nagyon intelligenciai termék felhasználásáról, vagy fejlesztéséről.
banz.
Banzai

Has thanked: 155 times
Been thanked: 114 times
Név: T

HozzászólásSzerző: rasta27 » 2016.02.26. 15:09

rasta27 írta:Ugyanakkor a szabad akarattal meg van az a lehetőségünk, hogy az evolúciós fejlődési idő-skálát megpörgessük illetve átlépjük, mondjuk a génsebészettel, vagy ezer más módon, de erről többet tudna mondani Sphaerion.

Banzai írta:Az intelligenciánkkal már most is elég rendesen megpörgettük. (olyan eszközöket fejlesztettünk, amihez az standard evolúciónak évmilliók kellenének). Félő, hogy a génsebészet, vagy az MI, csak gyorsít ezen a pörgetésen, és azért írom hogy félő, mert nem biztos hogy alkalmasak vagyunk ezek kordában tartására. A kollektív intelligenciánk nagyságrendekkel kezdi megelőzni az egyénit...ebből még baj lehet. Lásd az olyan hatalmakat(cég, ország) ahol egyetlen egyén (primitív intelligencia) hoz döntést egy nagyságrendekkel nagyon intelligenciai termék felhasználásáról, vagy fejlesztéséről.

Teljes joggal tarunk az MI-től és egyben áhítozunk is rá, hogy probléma megoldó legyen, azonban az, hogy a saját testem fejlesztem például, hogy ellen álljon bizonyos sugárzásoknak,vagy nőjön a teherbírás, stb, maximum az egót dobja egy új szintre. :mrgreen:
rasta27

HozzászólásSzerző: Banzai » 2016.02.26. 17:42

Te korábban a két lábon járást állítottad szembe a lánctalpakkal:
SzZoli írta: Szerintem a két lábon járáshoz teljesen felesleges ragaszkodni. Nagyon jól elvannak a lánctalpas robotok is, lépcsőt járni is tudnak.

Én nem kifejezetten a két lábról beszéltem, hanem a lábakról. A két láb a humanoid robotoknál kell, a fent említett okok miatt (hasonlítsanak) Nyilván a lábak szerepe szituációktól és funkcióktól függ, nem véletlen hogy a tankok lánctalpakon mozognak, és nem lépegetők küzdöttek a II. világháborúban. :) Viszont ha olyan funkcionalitást, súlypontot, olyan célfeladatokat, terepet határozunk meg, akkor mindig a leghatékonyabb megoldást érdemes használni.

https://www.youtube.com/watch?v=_luhn7TLfWU
banz.
Banzai

HozzászólásSzerző: rasta27 » 2016.02.26. 18:41

Opcionális marsi avatár technológia;
https://www.ted.com/talks/miguel_nicole ... anguage=hu
"A kutatás nagy jelentőségű a mind a négy tagjukra lebénult embereknek, és talán mindannyiunknak."
rasta27

HozzászólásSzerző: dgy » 2016.09.26. 14:07

dgy 2014.09.01.:
Van egy rövidebb távű fogadásom:

Ha nem üt be valami végzetes változás (világháború, világjárvány, Kína belső zavarok miatti hirtelen meggyengülése stb), akkor az USA - (persze nemes tudományos dumába csomagolt) puszta presztizsokokból - 25 éven belül embert küld a Marsra. Kerül, amibe kerül.

Tét: egy rekesz ser (jobbféle).

axis61 2016.02.21:
Bizonyosan nem küld sem az USA, sem más 25 éven belül. (Olyat nem amelyik élve odaér, s van esélye visszatérni.) :

banzai 2016.02.21:
Igen, én is ezt mondom már régóta

http://444.hu/2016/09/26/hivatalos-amer ... d-a-marsra

dgy
dgy

Has thanked: 111 times
Been thanked: 831 times

HozzászólásSzerző: Banzai » 2016.09.26. 15:44

Köszi DGY, én is pont most olvastam :) A fogadásunk 2039-ig szólt, a NASA "köteles" 2041ig embert küldeni a Marsra, csak így adják oda nekik a nagy pénzeket, ez egyre izgalmasabb.., szerintem látták a fogadásunkat a szenátusban... :D Továbbra is azt állítom, hogy nem fog nekik összejönni, de ha mégis, az max 2039. 09. 01. után fog megtörténni. :) Egyébként addigra a robotika olyan szintre fog fejlődni, hogy semmi értelme nem lesz emberi életeket kockáztatni egy ilyen végtelenül veszélyes misszióban - szerintem.
banz.
Banzai

HozzászólásSzerző: dgy » 2016.09.26. 19:04

Egyébként addigra a robotika olyan szintre fog fejlődni, hogy semmi értelme nem lesz emberi életeket kockáztatni egy ilyen végtelenül veszélyes misszióban - szerintem.

Ebben egyetértünk. De ismét idézem, amit írtam:
az USA - (persze nemes tudományos dumába csomagolt) puszta presztizsokokból - 25 éven belül embert küld a Marsra. Kerül, amibe kerül.

Ezt továbbra is tartom. A mostani fejlemény ebbe az irányba mutat.

dgy
dgy

Has thanked: 111 times
Been thanked: 831 times

HozzászólásSzerző: Banzai » 2016.09.26. 21:30

dgy írta: A mostani fejlemény ebbe az irányba mutat

Azt gondolom pár dolgot tisztán kell látni. Emögött a bejelentés mögött azért van egy nagy adag blöff is. A szenátus végre szeretne nagyobb ívű dolgokat látni az évről évre nem kevés pénzzel megtámogatott űrügynökség eredményei között. A NASA költségvetése alig változik, évről évre kb 20mrd dollár körül mozog, ami nagyon sok program között oszlik meg, ennek egy része például a Space Launch System program, amely a mély űrbe tervezett küldetéseket hivatott szolgálni. Emellett érdemes felidézni egy nem oly rég nyilvánosságra hozott a Nemzeti Kutatási Tanács (National Research Council, NRC) által írt, közel 300 oldalas jelentést,( https://www.nap.edu/catalog/18801/pathways-to-exploration-rationales-and-approaches-for-a-us-program), melynek legfőbb lényege az, hogy ha USA nem fog jelentős pénzeket (a szokásos költségvetési támogatáson túl) ez irányba csoportosítani, akkor esélytelen egy, az évszázad közepe előtt megvalósuló emberes marsutazás kivitelezése. A jelentés is leszögezi hogy a siker másik kulcsa a nemzetközi összefogás, illetve a magántőke bevonása a részprojektekbe. Ugye nem kell részleteznem, hogy mondjuk a Kínával való összefogás mennyire nem működőképes, illetve a magánkezdeményezések mennyire gyerekcipőben járnak. A megvalósítás záloga egy évről évre, min. 5%al emelkedő költségvetési támogatás lenne (nyomát sem látjuk), teljes nemzeti egyetértés (na az sincs nagyon), illetve pontos menetrend, tartható határidőkkel, stb.

És akkor a végére, hogy érezzük a költségeket, a nemzetközi űrállomás eddig kb 150 mrd USDben van, ez a költség nemzetközi szintem és 30 évre oszlik el. Egy emberek marsutazás, (a szakértői jelentés alapján!) minimum kétszeresébe de leginkább négyszeresébe fájna, tehát úgy 300 - 600 mrd dollárba kerülne amit jelen pillanatban az USAnak egyedül kellene előteremtenie rá. Ha ezt reálisan átgondoljuk, tisztán látjuk hogy amit a szenátus tett, az egy hatalmas BLÖFF, ami szólt belföldre, és a külföldre egyaránt. Ezt persze a NASA nagyon jól tudja, de nem fog kiállni és azt mondani, hogy ez egy vicc, mert az a maradék 20mrdot is elveszik tőlük.
banz.

These users thanked the author Banzai for the post:
api
Rating: 11.11%

Banzai

HozzászólásSzerző: api » 2016.09.26. 22:36

Az USA Szenátusa megszavazta a NASA által 2017-re kért 19,5 milliárd dolláros (5,3 billió forintos) összeget, egyetlen feltétellel: az űrhivatalnak az elkövetkező 25 évben embert kell küldenie a Marsra.

És mit csinál a Szenátus a NASA-val 25 év múlva, ha mégse sikerül? Hogy veszi vissza a pénzét?
Mondjuk a pár év szavatossági idejű NASA vezetők és szenátorok helyében én se nagyon aggódnék a dolog miatt.
Ez szerintem is csak blöff. Akkor valósul meg, ha megint valami olyan halálos versengés alakul ki, mint ami a hidegháború idején volt. De azon az áron nem kívánom. Pedig valóban lenyűgöző volt átélni a Holdutazás kalandját.
api

Has thanked: 151 times
Been thanked: 264 times
Név: Albert Péter

ElőzőKövetkező

Vissza: Hírek a nagyvilágból