Globális felmelegedés

Tudományos és egyéb hírek.

Re: Globális felmelegedés

HozzászólásSzerző: Rigel » 2015.06.23. 12:52

SzZoli írta:A legnagyobb probléma a túlnépesedés. Amíg 8-10 gyerek születik a fejlődő országokban, semmi jóra nem számíthatunk.

Szerencsére a folyamat már ott is fékeződik.
Miután elég jó az orvosi ellátás (a korábbi sámánokhoz képest), egyre több gyerek éri meg a felnőttkort, nincs szükség a "túlbiztosításra" ami korábban ésszerűen a 8-10 gyerek megszülését jelentette, hogy abból felnőjön két-három és támogassa a szüleit. Másrészről pedig már ott is, aki egy kicsit jobb körülmények közé került, nagyobb településre, villany meg tévé közelébe, az látja, hogy a saját öregkorát igazából a kitanított gyerek biztosíthatja, a taníttatás meg drága mulatság, kettő-három gyereknél többet így nem is érdemes vállalni.
Tapasztalat: a jólét növekedése automatikusan a gyerekvállalás csökkenésével jár. Ez a jelenség például Európában vagy Japánban már a lakosság csökkenésébe csapott át. Bízhatunk abban, hogy amiként lassan gazdagodik Afrika és India, a túlszaporulat is csökkenni fog, és egy idő múlva (amire én a 2050-es becslést emlegetem, de végül is mindegy az évszám) megáll a növekedés és maximalizálódik az emberiség létszáma. Onnantól már valószínűbb a csökkenés egy globális információs világban. (Egyszerűen szólva: mindenki láthatja, hogy milyen jól él a másik, és ő is úgy akar élni, pokolba a hagyományokkal.)
Rigel

Has thanked: 40 times
Been thanked: 140 times
Név: Farkas Zsolt

HozzászólásSzerző: Banzai » 2015.06.23. 13:00

Rigel írta:Okos ember viszont képes felülemelkedni az ösztönös beidegződéseken és tényleg tiszta racionális logikával végiggondolni a folyamatokat.

Szóval buta vagyok… :( szerintem amit vázolsz nem racionális logika, hanem utópia.

Rigel írta:ENSZ adat a 2050-re kilencmilliárdban maximalizálódó emberiség.

Nem tudom milyen jelentést olvastál, de én egészen más ENSZ adatokat látok… 2040ben dgy küld nekem egy láda sört a mars fogadásunk okán, tíz évvel később jól fog jönni egy másik, úgyhogy ha benne vagy, én állítom hogy 2050re, nem fog megállni a népességgyarapodás.(kivétel, globális kataklizma… mondjuk akkor sör sem lesz :))

Rigel írta:Európában, ha nem vetted volna észre.

Jó pár évtizede nem európával van a baj a népességgyarapodást illetően ("ha nem vetted volna észre" – egyébként nem tudom mire jó ez a hüle stílus…, ez csak egy beszélgetés)

Rigel írta:..kína…és csak egy-két gyereket terveznek..

akkor pár szó kínáról, hogy lássunk a szép számaid mögé, biztos arról is tudsz, hogy milliónyi kényszerabortuszt végeznek, 100 lányra ma 123 fiú jut. A nemi népirtás (azaz a leánymagzatok és csecsemők megölése) mindennapos jelenség. Az árvaházak 95 százalékban leány árvákat (kitett gyerekeket) nevelnek. A leánykereskedelem, a külföldről hozott nők eladása egyre jobban jövedelmező üzletág. Mert ugye minden család fiúcskát szeretne. A lassan elöregedő társadalomban illetve a nemi arány ilyen szintű felbillenése előbb-utóbb gazdasági nehézségekhez, erőszakhoz..., stb, vezethet lásd India.

Rigel írta:mint az elmaradott földtúrás

Igen, csak a világ nagyobbik fele még mindig a földet túrja, naponta x ezer hektárt elvéve az erdőktől…, túlöntözés, túltermesztés…

Rigel írta:Vagy A+++ hűtőszekrényt? Leszigetelted a házadat? Szelektíven gyűjtöd a hulladékot?

Megint csak azt tudom mondani hogy a harmadik világban, illetve a fejlődőkben, ezekkel a dolgokkal a kutya sem foglalkozik…

Rigel írta:de ki nem sz@rja le az állatfajokat?

Azt hiszem ez az a pont ahol tényleg nincs értelme a vitának, mert már hitbeli különbségeink is vannak. Én hiszem hogy nem kéne tönkrevágni az állatvilágot.., persze majd jön új fauna, igen, csak az évmilliók alatt alakul ki, nem az emberiség belátható jövőjében… ezek ma értékek, nem értem miért mondanánk le ilyen könnyen minderről. Furcsa volt hogy api is lájkolta… :(

Rigel írta:Az élővilág köszöni szépen, nem kér a segítségből, neki tökmindegy milyen a környezet, alkalmazkodik hozzá.

Igen, csak ha Marsot, vagy Vénuszt, vagy ne adj isten egy radioaktív pusztaságot csinálunk ebből a sárgolyóból, akkor nem nagyon fog neki menni az alkalmazkodás...bármilyen okos is az evolúció.

Rigel írta:fejlődő országokban....szerencsére a folyamat már ott is fékeződik.

Ezt megint honnan veszed?? Ez konkrétan megint csak nem igaz. A növekedés 97 százalékát a fejlődő országok adják. Az elmúlt 50 évben az afrikai kontinensen Elefántcsontpart lakossága nőtt a leggyorsabban, míg Ázsiában India vezet népességének 782 milliós növekedésével, Kína 111 százalékos népszaporulata a születésszabályozás miatt elmarad a világ átlagától. India népessége 2030-ig várhatóan Kínát is megelőzi – akkorra Indiában fog élni az emberiség hatoda. A következő négy évtizedben is Ázsia, Afrika, Dél-Amerika és a Karibi térség országaiban nő a világ népessége – e fejlődő államok adják 2050-ig a népességnövekedés 97 százalékát.
banz.
Banzai

Has thanked: 160 times
Been thanked: 115 times
Név: T

HozzászólásSzerző: Rigel » 2015.06.23. 14:44

Banzai írta:Szóval buta vagyok… :(

Nem ezt mondtam, sértődés ne legyen. De sajnos te megelégedsz az "előre megrágott" vészmadárkodó jóslatokkal. Hidd el, nem véletlenül népszerűek a katasztrófafilmek sem. A környezet- és civilizációpusztulást előrevetítő jóslatok is lényegesen nagyobb publicitást kapnak pont ugyanezen okból, hiszen az újságot, a híradót vagy a hírportált el kell adni a nagyközönségnek. Ha pedig csak az elérhető sajtóra támaszkodsz, akkor bizony fals képet alakíthatsz ki a dolgokról.

Banzai írta:Nem tudom milyen jelentést olvastál, de én egészen más ENSZ adatokat látok…

Én meg ezt:
According to the United Nations' World Population Prospects report, the world population is currently growing by approximately 74 million people per year. Current United Nations predictions estimate that the world population will reach 9.0 billion around 2050, assuming a decrease in average fertility rate from 2.5 down to 2.0.

In 2000–2005, the average world fertility was 2.65 children per woman, about half the level in 1950–1955 (5 children per woman). In the medium variant, global fertility is projected to decline further to 2.05 children per woman.
(Forrás: https://en.wikipedia.org/wiki/Projections_of_population_growth, az adatok eredeti forrása ott megtalálható)

Szerintem a világátlagban 2,00 gyerek per nő, az a népszaporulat megállását jelenti. Számolj utána!
Rigel

Has thanked: 40 times
Been thanked: 140 times
Név: Farkas Zsolt

HozzászólásSzerző: Banzai » 2015.06.23. 15:28

Szerintem ez egy nagyon optimista becslés..., 2050ben "csupán" 76 éves leszek, úgyhogy amennyiben benne vagy, feldobok egy láda sört! :D
banz.
Banzai

HozzászólásSzerző: srudolf » 2015.10.12. 19:19

Üdv
Nagy élvezettel olvastam a vitátokat.
Jelzem, hogy Rigel álláspontját szimpatizálom.
Pár éve nagyon foglalkoztatott a globális felmelegedés antropológiai eredetének kérdése és utánnanéztem.
Rátalaltam a IPPCT (http://www.ipcc.ch/ The Intergovernmental Panel on Climate Change) weboldalára, ami az egyik vezető intézménye a világnak a környezetvédelmi kérdéskörben. Ez a szervezet éves jelentéseket állít ki, 15oo oldalas terjedelemben, tele profin megszerkesztett grafikonokkal. Itt van a 2o14-es évi.
http://www.ipcc.ch/pdf/assessment-repor ... _FINAL.pdf

Van három munkacsoport (a link a WG1-es munkája), mindegyik mással foglalkozik. Egy ilyen anyag egy írdatlan méretű munkának tűnik, gondolom a szerzők nem ingyen készítették.
Az összes grafikon max. 2oo éves, de inkább a elműlt 5o év mérési adatain alapúl, de azt sok ember tudja, hogy a bolygónk 4 milliárd éves és a történelme során párszór szinte teljesen kihalt a szerves világunk és akkor még nem éltek emberek.
Az a gyanum, hogy a környezetvédelem egy teljesen kifejlett iparág, amiből több millió értelmiségi megél.

Kérdésem a következő: mire alapozzák azt (pl. az IPPC jelentések szerzői), hogy a globális felmelegedéd antrolológiai eredetű?
Mert van erről szó a belinkelt jeléntésben, de végtelenűl halványan, mintha ez teljesen másodlagos kérdés lenne.
És
A Technical Summary fejezetbe (ahol vagy 1oo szerző van felsorolva), a 36. oldalon van egy íromány ( Treatment of Uncertainty), ami a állítások bizonytalanságát boncolgatja.
srudolf

Has thanked: 102 times
Been thanked: 60 times
Név: Csákány Tibor

HozzászólásSzerző: Banzai » 2015.10.15. 18:41

srudolf írta:Kérdésem a következő: mire alapozzák azt (pl. az IPPC jelentések szerzői), hogy a globális felmelegedéd antrolológiai eredetű?

Vsz erre? :D
Kép
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Banzai 2015.10.15. 21:12-kor.
banz.
Banzai

HozzászólásSzerző: Nullstejn » 2015.10.15. 20:10

Nos, a globális melegedést szinte nem vitatva, érdekes ez az ábra.

Úgy tűnik, a bal függőleges skálán Fahrenheit van feltüntetve, mely ezek szerint cca.1970-ban 0°F volt, ami megfelel cca. -18°C -nak. Keveslem ezt az átlaghőmérsékletet! Igaz, csak Mo-on, igaz, csak két éves voltam, de soványka emlékeim szerint nem fáztam ennek megfelelően. Talán a sarkok környékére vonatkozhat, nem tudom, nincs odaírva. Az ábra szerint, durván átszámolva, 1970-2000 között +0.5°C volt a változás (a sarkok valamely környezetében).
Nullstejn

Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times
Név: Borszéki György

HozzászólásSzerző: Banzai » 2015.10.15. 20:23

Nullstejn írta:Nos, a globális melegedést szinte nem vitatva, érdekes ez az ábra.

Úgy tűnik, a bal függőleges skálán Fahrenheit van feltüntetve, mely ezek szerint cca.1970-ban 0°F volt, ami megfelel cca. -18°C -nak. Keveslem ezt az átlaghőmérsékletet! Igaz, csak Mo-on, igaz, csak két éves voltam, de soványka emlékeim szerint nem fáztam ennek megfelelően. Talán a sarkok környékére vonatkozhat, nem tudom, nincs odaírva. Az ábra szerint, durván átszámolva, 1970-2000 között +0.5°C volt a változás (a sarkok valamely környezetében).

Nyilván közép bázis alapján a változásról van szó..., örülök hogy megfogtad a téma lényegét... :D Akár macskák is lehetnének a skálán, nagy néger kisgyerekek, a lényeg nem ez, hanem az, hogy szétcsesszük a Földet!
banz.
Banzai

HozzászólásSzerző: Nullstejn » 2015.10.15. 20:33

Ha valaki tudományos igényességgel kutat, publikál ábrákat és statisztikákat, fontos odafigyelni a részletekre, főleg ebben a témában. Ezzel megelőzhető, hogy ellenérdekelt gazdasági érdekcsoportok károgásnak minősíthessék az amúgy értékes munkát.
Nullstejn

Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times
Név: Borszéki György

HozzászólásSzerző: Banzai » 2015.10.15. 20:36

Nullstejn írta:Ha valaki tudományos igényességgel kutat, publikál ábrákat és statisztikákat, fontos odafigyelni a részletekre, főleg ebben a témában. Ezzel megelőzhető, hogy ellenérdekelt gazdasági érdekcsoportok károgásnak minősíthessék az amúgy értékes munkát.

De most komolyan mi a baj azzal a skálával, kb 150ilyen grafikont hozok neked akár tudományos publikációkból is ..., nem értelek :D
Jééé 1850ben 0 fok volt??? Tényleg??
Kép

Ja és -100mm volt a tengerszint??? Lehet ezzel poénkodni csak semmi értelme. Nem tudom az igényesség meg a tudományosság hogy jön ide? Normális érthető ábrák.
banz.
Banzai

ElőzőKövetkező

Vissza: Hírek a nagyvilágból