Kvantum-világ

A fórum törzse, az érdeklődök kérdéseinek színhelye.

Re: Kvantum-világ

HozzászólásSzerző: SarahKerrigan » 2015.06.03. 16:59

Sanyi_Laci írta:Elmondom az én "magyarázatomat". Nem lesz túl összeszedett sem matematikailag, sem a kísérletekre való hivatkozások tekintetében, csak leírom, ami leszűrődött laikus fejemben.

Ez nem ennyire bonyolult.
http://arxiv.org/pdf/quant-ph/0402001.pdf
Ha a két csatolt foton polarizációja azonos irányban csatolódik akkor az ezt leíró egyenlet a (3)-as
1/2cos2(a,b) ahol (a,b)=(a-b) a két polarizátor tengelyeinek szögkülönbsége.

Kérdés. Milyen egyenlet írja le azt az esetet, amikor egyetlen foton halad át két polarizátoron?
http://en.wikipedia.org/wiki/Polarizer# ... properties
Meglepő módon az egyenlet 1/2cos2(a-b)

Nem véletlenül szokták mondani, hogy a két foton valójában egy (egész).

(szerkesztve:azt hittem idézet nélkül is látszik mire válaszolok)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SarahKerrigan 2015.06.05. 06:39-kor.
SarahKerrigan

Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

HozzászólásSzerző: api » 2015.06.03. 17:50

Meglepő módon az egyenlet 1/2cos2(a-b)

Nem véletlenül szokták mondani, hogy a két foton valójában egy (egész).
Igen, egy tárgy, egy darab kétfoton. Egy kétfoton származhat például egy egydimenziós harmonikus oszcillátor második gerjesztett állapotából. Ez nyilván nem két első gerjesztési állapot (egyfoton állapot) valamifajta összegzése.
Realisztikusabb kétfoton állapot egy bonyolultabb rendszer, mondjuk egy háromdimenziós harmonikus oszcillátor egyik módusának második gerjesztett állapota, miközben két másik módusa alapállapotú.
Vagy két módus első gerjesztésű, egy pedig alapállapotú.
Megfelelő körülmények között egy kétfoton gerjesztésből kiindulhat két egymástól távolodó hullámcsomag, amelyek egyenként ugyanúgy néznek ki, mint az egyfoton gerjesztésekből kiinduló hullámcsomagok, csak bizonyos koherenciát mutatnak egymással. Ilyenekre épülnek ezek a távoli korrelációt mutató kísérletek.
api

Has thanked: 144 times
Been thanked: 234 times
Név: Albert Péter

Re: Fekete lyuk

HozzászólásSzerző: SarahKerrigan » 2015.06.05. 06:29

Feynmannak van egy interpretációja (amit szintén csak meseszinten ismerek), miszerint a részecske "bejár" minden "pályát", és a valószínűségeket kell megfelelően szummázgatni, hogy mondhassak legalább valami statisztikai adatot a részecskéről.

A QED nem interpretáció és nem filozófia. A foton igazi arca az ahogy a QED számol.
Amit te leírtál az a filozófia. És ahogy azt DGY és Feynman mondta, az nem tudomány.
SarahKerrigan

HozzászólásSzerző: mmormota » 2015.06.06. 15:48

SarahKerrigan írta:
folyamatos, dús fénysugár

dús? uhum

Szerintem az számít, hogy keletkezik-e jó sok pár amit vizsgálni lehet, meg az, hogy a keletkezettek között ne legyen túl sok szennyező (nem párt alkotó, de frekvenciában hasonló, nehezen kiszűrhető) foton.
Az hogy ehhez mennyi bemenő foton kell (amíg elfogadható áron meg lehet valósítani a dolgot) majdnem közömbös.
mmormota

Has thanked: 10 times
Been thanked: 44 times

HozzászólásSzerző: SarahKerrigan » 2015.06.06. 17:03

mmormota írta:Szerintem az számít, hogy keletkezik-e jó sok pár amit vizsgálni lehet, meg az, hogy a keletkezettek között ne legyen túl sok szennyező (nem párt alkotó, de frekvenciában hasonló, nehezen kiszűrhető) foton.
Az hogy ehhez mennyi bemenő foton kell (amíg elfogadható áron meg lehet valósítani a dolgot) majdnem közömbös.

Igy igaz, De a válasz lényege nem ez. Sokan azt hiszik, hogy a lézer összes fotonja korrelált,
A csatol fotonpár nagyon ritka.
SarahKerrigan

HozzászólásSzerző: mmsmodell » 2017.01.14. 04:03

Sziasztok,

Évek után ismét újraolvastam az Időképes 2010-es Kvantum-radar cikket, és az ott felvetett kísérleti topológiát, amivel (szerintük - talán) lehetne fénysebességnél gyorsabban kommunikálni, méghozzá köztes helyről indított, csatolt fotonpárok folyamával, de persze nem a részecskék tulajdonságainak megmérésével (azzal tudjuk, hogy nem lehet üzenni), hanem éppen azzal, hogy mérünk-e az "adó" oldalon, vagy sem (és így az interferencia marad, vagy összeomlik a "vevő" oldalon, méghozzá "azonnal").

Visszaolvastam ezt a fórumot is, és a kérdést felvetette Sanyi_Laci és Laikus is, többször is, de erre konkrétan senki nem válaszolt.

Egy másik topic-ban azt írta valaki, hogy nagyobb távolságokon a csatorna annyira zajosodna, hogy tovább tartana megvárni, hogy interferencia-mintázat alakul-e ki vagy nem, mint c-vel jelet küldeni, de ez szerintem nem érv és főleg nem elvi kizáró ok, hiszen a csatornát tisztán is lehet tartani (pl. méregdárga nagyon hosszú üvegszálas kábelekkel, stb), tehát ha ez nem elvi jellegű kizárás, akkor attól még lehetséges volna a kivitelezés.

Szóval újra felteszem én is a kérdést, hogy miért lehetetlen az Időképesek felvetése? Mert ha nem volna az, márpedig nem egy bonyolult felvetés, akkor miért nem csinálják meg mindenféle jól felszerelt laborokban? Ha pedig hülyeség, vagy valami más ok miatt nem működik, az is éppen olyan izgalmas lehetne, szerintem (mármint, hogy miért nem).

Nagyon kíváncsi vagyok, ha valaki tényleg átgondolta az ott felvetetteket, tud-e erre reflektálni, vagy legalább véleményt mondani!
Köszönöm szépen!
mmsmodell

Been thanked: 0 time

HozzászólásSzerző: István » 2017.01.14. 05:21

mmsmodell írta:Évek után ismét újraolvastam az Időképes 2010-es Kvantum-radar cikket, és az ott felvetett kísérleti topológiát, amivel (szerintük - talán) lehetne fénysebességnél gyorsabban kommunikálni,

Engem se hagy nyugodni azóta se a kérdés, ugyanis ha a kvantumradír kísérleti berendezés egyes részeit nagy távolságra helyezzük egymástól, akkor már csak azt kell megadni melyik rész kerüljön Bobhoz és melyik Alízhez és már is kész a fénynél gyorsabb adatátvitelre alkalmas távíró. Hogy oda-vissza működjön, kettő is kéne mindenből.:) Elméletileg, de a gyakorlat az más tészta...
István

Has thanked: 12 times
Been thanked: 3 times
Név: M István

HozzászólásSzerző: István » 2017.01.18. 07:34

Ahogy elképzelem az egészet.

A kvantumradír kísérleti berendezés három részre osztása:

A = mint Aliz
B = mint Bob
C = az összefonódott részecskepárok forrása

Az "A" részben van a morze-kulcs, amivel küldjük a jeleket és belepiszkálunk a rendszerbe...
A "B" részben van a két-rés és az ernyő, mint vevő berendezés.
A "C" rész gyártja az összefonódott részecske párokat és azokat szétválasztva küldi az egyiket mindig az "A" a másikat pedig "B" irányába, folyamatos sugár formában.
Az "A" részben Aliz morzézik (modulál).
A "B" részben meg Bob figyeli az ernyőt, vannak e sávok vagy nincsenek...

Azt hiszem az "A" és "C" távolságnak kisebbnek kell lenni mint a "C" és "B" szakasznak, hogy az egész működhessen.
Ha minden igaz akkor ez a fénysebességet meghaladó információ átvitel már működik az eredeti összeállításban (kicsiben) is csak így problémát jelent a bizonyítás.

Ha ez így hülyeség akkor ne kíméljetek!
István

Has thanked: 12 times
Been thanked: 3 times
Név: M István

HozzászólásSzerző: tuloktulok » 2017.01.18. 08:11

Még egy kicsit várni kell, de lesz előadás erről a témáról is! :-)
Koltai János (ELTE TTK, Biológiai Fizika Tanszék):

Kvantumradír-kísérlet
tuloktulok

Has thanked: 179 times
Been thanked: 25 times
Név: Sebe Gergely

HozzászólásSzerző: api » 2017.01.18. 11:57

Koltai János írta erről ezt az ELTE BSc-s hallgatói labor útmutatót is:
http://wigner.elte.hu/koltai/labor/parts/22qe.pdf
amiről két éve sokat beszélgettünk itt:
http://kozmoforum.hu/viewtopic.php?f=9&t=184&start=10