Fekete lyuk

A fórum törzse, az érdeklődök kérdéseinek színhelye.

Re: Fekete lyuk

HozzászólásSzerző: api » 2019.04.20. 15:51

Sajnos nem látom értelmét tovább válaszolgatni neked, mert abból csak még nagyobb zűrzavar kerekedik. Te mindegyre tovább divergálsz, alig értett szavakat halmozol egymásra, s közben nagy komolykodva azt képzeled, hogy ezzel valamit meg fogsz érteni, sőt fel fogsz fedezni.
api

Has thanked: 151 times
Been thanked: 264 times
Név: Albert Péter

HozzászólásSzerző: Nata » 2019.05.27. 19:04

Sziasztok!
Közel kilenc éve tettem fel Dávid Gyulának a fekete lyuk kialakulásával kapcsolatban azt a kérdést, hogy ha a beeső anyag a külső megfigyelő számára az eseményhorizont előtt megáll, mivel végtelenül lelassul számára az idő, miért nem áll meg ott az összeomló csillag is, egy olyan fekete lyukat képezve amiben nincs szingularitás. Akkor az volt a válasza, hogy a jelenlegi egyenletek csak üres térre vonatkoznak, feltételezik a fekete lyuk belső szerkezetét, de a kialakulásának konkrét egyenleteit még senkinek sem siketült kidolgoznia. Esetleg tudtok-e róla, hogy történt valami előrelépés ez irányban az elmúlt közel egy évtizedben?
Nata

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Név: Nagy Attila

HozzászólásSzerző: triasz » 2019.05.28. 17:57

Nata írta:Sziasztok!
Közel kilenc éve tettem fel Dávid Gyulának a fekete lyuk kialakulásával kapcsolatban azt a kérdést, hogy ha a beeső anyag a külső megfigyelő számára az eseményhorizont előtt megáll, mivel végtelenül lelassul számára az idő, miért nem áll meg ott az összeomló csillag is, egy olyan fekete lyukat képezve amiben nincs szingularitás. Akkor az volt a válasza, hogy a jelenlegi egyenletek csak üres térre vonatkoznak, feltételezik a fekete lyuk belső szerkezetét, de a kialakulásának konkrét egyenleteit még senkinek sem siketült kidolgoznia. Esetleg tudtok-e róla, hogy történt valami előrelépés ez irányban az elmúlt közel egy évtizedben?

Szerintem ez igy nagyon pontatlan ällitas. Egy probatest halad ät az esemenyehorizonton vegtelenhez tarto idövel, egy tävoli megfigyelö szämära. Egy atom vagy egy jelentektelen tömegü ürhajo. Egy Jupiter tömegü test mär nem vegtelenhez tarto idövel jutna ät a horizonton, egy tävoli megfigyelö szämära. Volt mär itt szo rola. Több naptömegnyi összefüggö anyag roskad össze egy fekete lyukkä, ezert nem is vegtelenhez tarto idö szükseges a kialakuläsähoz.

GA forumäval lesz valami mostanäban?
triasz

Has thanked: 21 times
Been thanked: 11 times

HozzászólásSzerző: G.Á » 2019.05.29. 13:28

GA forumäval lesz valami mostanäban?

Lesz. Minden releváns adatbázis megvan, úgyhogy a dolgok nem fognak elveszni.
Másrészről az egyik probléma, ami miatt már február óta elhanyagolható sebességgel munkálkodtam, hogy az ingyenes tárhelyszolgáltatók általában nem teszik lehetővé tetszőleges csomagok használatát.
A magyar nyelvcsomagok alkalmazása rendszerint (bár nem mindenütt) megoldható, a latex-képletek alkalmazása azonban csak igen körülményesen lehetne megoldható.
Emiatt az ingyenes tárhelyszolgáltatók alkalmazását én a magam részéről kizártam.

A pillanatnyi terv szerint valamelyik egyetemi számítógéphálózat lesz igénybevéve, amellyel kapcsolatban azonban elsősorban nem rajtam múlnak a dolgok. Ezenkívül nem én leszek az új fórumnak a tulajdonosa, és minden bizonnyal a kizárólagos adminisztrátora sem.

Szólok mihelyt üzembe áll.

These users thanked the author G.Á for the post:
triasz
Rating: 11.11%

G.Á

Has thanked: 57 times
Been thanked: 293 times

RE: Fekete lyuk

HozzászólásSzerző: Zsolt68 » 2019.05.30. 08:00

triasz írta:Szerintem ez igy nagyon pontatlan ällitas. Egy probatest halad ät az esemenyehorizonton vegtelenhez tarto idövel, egy tävoli megfigyelö szämära. Egy atom vagy egy jelentektelen tömegü ürhajo. Egy Jupiter tömegü test mär nem vegtelenhez tarto idövel jutna ät a horizonton, egy tävoli megfigyelö szämära. Volt mär itt szo rola. Több naptömegnyi összefüggö anyag roskad össze egy fekete lyukkä, ezert nem is vegtelenhez tarto idö szükseges a kialakuläsähoz.

A tapasztalatok szerint a kellően nagy tömegű testek esetén az eseményhorizontok egybeolvadása véges idő alatt következik be a távoli megfigyelő számára. Képzeljünk el egy grafikont a próbatest tömegének függvényében. Nem gondolnám, hogy ennek a függvénynek ugrása lenne. Vagyis az eseményhorizont elérési ideje tart a végtelenhez, ha a próbatest tömege tart a nullához.
Zsolt68

Has thanked: 376 times
Been thanked: 16 times
Név: Zsolt68

HozzászólásSzerző: Nata » 2019.05.30. 15:26

Született-e olyan elmélet a fekete lyukakról, ahol a lyuk nem tartalmaz szingularitást?
Nata

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Név: Nagy Attila

RE: Fekete lyuk

HozzászólásSzerző: Zsolt68 » 2019.06.01. 21:55

A matematikusok általában nem szoktak mértékegységeket használni, ezért például gyakran veszik az idő színuszát.
Viszont a fizikusoknak van egy közkedvelt módszerük: dimensional analysis.
Be fogom mutatni egy példán, hogy ez az esetleges módszer hogyan mond csődöt.

Mondjuk arra lennénk kíváncsiak, hogy az L távolságból egy FLY-ba ejtett próbatest a külső megfigyelő számára mennyi idő alatt éri el az eseményhorizontot.
A kezdeti sebesség legyen [Renderelés ... v_0=0] az egyszerűség kedvéért.
Milyen paraméterektől függhet az esés időtartama?
Függhet elsősorban az L távolságtól, aztán függhet a FLY és a próbatest tömegétől. Nekem hirtelen más paraméter nem jut eszembe.

[Renderelés ... T = L^\alpha \cdot M^\beta \cdot m^\gamma]
Ezt akárhogy hatványozom, a kg és m hatványaiból sehogy nem jön ki másodperc. :o

Persze a FLY tömege helyett írhatnánk a képletbe az eseményhorizont sugarát, de ez semmivel sem viszi előre az ügyet.
Zsolt68

Has thanked: 376 times
Been thanked: 16 times
Név: Zsolt68

HozzászólásSzerző: G.Á » 2019.06.01. 22:32

Be fogom mutatni egy példán, hogy ez az esetleges módszer hogyan mond csődöt.
(...)
Milyen paraméterektől függhet az esés időtartama?

Nem nagy kunszt egy egyébként jól használható módszert rosszul használni. Jelen esetben például a gravitációs konstanst nem vetted figyelembe.
G.Á

Has thanked: 57 times
Been thanked: 293 times

Előző

Vissza: Elméleti fizikai kérdések, problémák