Átmentem a szivárvány alatt

Feladatok illetve megoldásaik, az elme frissen tartására.

Átmentem a szivárvány alatt

HozzászólásSzerző: dgy » 2018.03.24. 20:50

Át lehet-e menni a szivárvány alatt?

Vagy legalább megállni alatta?

Az utóbbi megtörténhet, ha a szivárvány pont a fejünk felett, a zenitben húzódik. Az egyszerűség kedvéért tegyük fel, hogy ez a nevezetes esemény épp a napkelte pillanatában következik be.

Lehetséges ez? Milyen fizikai, optikai, meteorológiai, planetológiai stb. feltételei vannak annak, hogy ilyen speciális "zenitodiális" szivárványt láthassunk?

dgy
dgy

Has thanked: 111 times
Been thanked: 832 times

Re: Átmentem a szivárvány alatt

HozzászólásSzerző: dgy » 2018.03.24. 21:07

Ha már szivárvány...

Ajánlom az érdeklődők figyelmébe a több mint három éve megjelent "Szivárványos krimi" című történetet (megtalálható az Ortvay-feladatok között), amelyre azóta sem érkezett helyes megoldás.

dgy
dgy

Has thanked: 111 times
Been thanked: 832 times

Re: Átmentem a szivárvány alatt

HozzászólásSzerző: G.Á » 2018.04.04. 16:09

Legegyszerűbb megközelítésben, feltételezhetnénk hogy a megvilágítás horizontális, ekkor az szükséges hogy a szivárvány 180 fok alatt látszódjon.
Egy gyors számolással az jött ki, hogy az elsődleges szivárvány akkor látszódhat 180 fok alatt, ha a törésmutató kb 1.1, ami jóval alacsonyabb mint a közönséges körülmények között kondenzált anyagokra jellemző törésmutató. Persze lebegő nanostruktúrált szemcsékkel bizonyára kivitelezhető volna.

Másik lehetőség lenne az, hogy egy olyan égitesten tartózkodva látjuk ezt, amelyik elég távol áll a gömbszerűtől, és egy kiálló csúcson állva, a felkelő nap megfelelő szög alatt látszik.

A legrealisztikusabb lehetőség valószínűleg a délibábbal kombinált megvilágítás, vagyis ha a mögöttünk lévő talaj közelében a talaj törésmutató-eloszlása megfelelő ahhoz, hogy a hajnali napsugarak trajektóriái kb 48 fokos emelkedéssel érjenek el hozzánk.
Kérdés persze az, hogy egy ennyire erős emelkedés lehetséges-e, ezt még nem ellenőriztem.

These users thanked the author G.Á for the post:
Zsolt68
Rating: 11.11%

G.Á

Has thanked: 57 times
Been thanked: 294 times

Vissza: Rejtvények, feladványok