Oktatás, ismeretterjesztés helyzete

Ami máshol offtopik lenne, itt kitárgyalhatjuk.

Re: Oktatás, ismeretterjesztés helyzete

HozzászólásSzerző: Yorg » 2018.09.02. 12:25

akkor a fizika-kémia szakos tanárok akut hiánya

Az is egy műbalhé volt, ez a párosítás sose volt elterjedt, mat-fiz és kémia-biológia volt a jellemző.

És én emlékszem még azokra a fizika vagy kémia órákra

Nem biztos, hogy gyerekkori emlékekre alapozva értelmes eszmecserét lehet folytatni erről a nehéz témáról. Teljesen más világ van már, mint akkor.

A szakgimnáziumok (és azok elődei, a szakközépiskolák, technikumok) oktatási moráljáról van jó pár tapasztalatom.

Igen, nem egységes színvonalú képzést kapnak a középiskolások. És mit szeretnél helyette? Egységes képzést mindenkinek? Ez utópia, mindig lesznek jobb és kevésbé jobb tanárok, a gazdagabbak mindig jobb helyre szeretnék járatni a gyerekeiket stb. Szerintem a különböző iskolatípusok a realitásokat is figyelembe véve egy vállalható megoldás a helyzet kezelésére. Szerinted ez nem jó? Csak egyféle típusú középiskola legyen?
Yorg

Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

HozzászólásSzerző: api » 2018.09.02. 15:15

Nem fiz-kém szakosokra gondoltam, hanem fizika szakosokra és kémia szakosokra. Remélem nem dugtad a fejed a homokba annyira, hogy ne hallottál volna ezek hiányáról. Egyébként kétszakosok nem is nagyon végeztek, hála a bolognai rendszernek.
Nem biztos, hogy gyerekkori emlékekre alapozva értelmes eszmecserét lehet folytatni erről a nehéz témáról.
Elhiheted, vannak naprakész információim is, s tudom, ma se jobb minőségű a nem szaktanári helyettesítés. Aztán most majd rendszert csinálnak ebből a kényszermegoldásból.

Nem mondtam, hogy egységesíteni kellene vagy lehetne a középiskola képzést. Csak azt, hogy a szakgimnáziumok jelenleg és már hosszú idő óta nem annyira szakirányú ismereteket adnak, hanem kiábrándító tapasztalatokat arról, milyen változatos módokon szokták elkerülni a munkát a felnőttek, és erre alapozva milyen vidáman tudja megúszni azt a diák is. Aztán ott áll 18-20 évesen úgy, hogy se komoly továbbtanulásra alkalmas általános alapjai, se munkára képesítő szakismereti nincsenek.
api

Has thanked: 151 times
Been thanked: 264 times
Név: Albert Péter

HozzászólásSzerző: Yorg » 2018.09.03. 09:46

api írta: Aztán most majd rendszert csinálnak ebből a kényszermegoldásból.

Ez egyelőre csak a te félelmed, a szövegben magában nincs benne az, amit beleolvasol.

Nem mondtam, hogy egységesíteni kellene vagy lehetne a középiskola képzést. Csak azt, hogy a szakgimnáziumok jelenleg és már hosszú idő óta nem annyira szakirányú ismereteket adnak, hanem kiábrándító tapasztalatokat arról, milyen változatos módokon szokták elkerülni a munkát a felnőttek, és erre alapozva milyen vidáman tudja megúszni azt a diák is. Aztán ott áll 18-20 évesen úgy, hogy se komoly továbbtanulásra alkalmas általános alapjai, se munkára képesítő szakismereti nincsenek.

Reméljük, ebben most változás lesz, és pozitív irányban. Egyébként jelenleg munkaerőhiány van Magyarországon, aki akar, könnyen talál munkát.
Yorg

HozzászólásSzerző: G.Á » 2018.09.03. 10:55

Kérem, hogy a beszélgetés szorítkozzon a szorosabban vett "oktatás, ismeretterjesztés helyzete" fogalma köré.
Ebbe beleférnek (mellékelt forrással) adott konkrét problémák és/vagy változtatások kitárgyalása, és bizonyos keretek között a személyes tapasztalatok elmesélése.

Nem fér bele viszont az aktuálpolitika, így megelőző jelleggel előre szólok, hogy az ilyen tartalmakat törölni fogom.
G.Á

Has thanked: 57 times
Been thanked: 282 times

HozzászólásSzerző: api » 2018.09.03. 12:37

Yorg:
Egyébként jelenleg munkaerőhiány van Magyarországon, aki akar, könnyen talál munkát.

Igen, de a korábbi hozzászólásában épp Yorg nevezi műbalhénak a fizika, kémia szakos tanárok akut hiányát.
Hogy van ez?

Aztán a közoktatással kapcsolatos aggodalmainkra válaszolva Yorg kijelenti:
Reméljük, ebben most változás lesz, és pozitív irányban.

Nem tudom mi ad okot erre az optimizmusra, miközben az oktatásért felelős miniszter egy tanévnyitón a következőket osztotta meg az egybegyűlt diákokkal, tanáraikkal, szüleikkel, s az ország népével:

(A reneszánsz) azt a nevetséges hazugságot próbálta eladni nekünk, hogy a természeti törvényekből levezethető a világegyetem működése

Az úgynevezett felvilágosodás . . . csak arra volt jó, hogy . . . szellemileg megalapozza az európai történelem legbrutálisabb diktatúráját

Indulhat a tanév, tudja már a diák, mennyit érnek a természet törvényei, és mi a felvilágosodás! Értik a természettudományok tanárai, a történelem tanárai, az irodalom tanárai is, mihez tartsák magukat.
api

Has thanked: 151 times
Been thanked: 264 times
Név: Albert Péter

HozzászólásSzerző: Yorg » 2018.09.03. 12:48

Igen, de a korábbi hozzászólásában épp Yorg nevezi műbalhénak

Már itt is kezded ezt az irritáló stílust? Ha válaszolsz nekem, akkor tisztelj meg legalább annyival, hogy egyenesen nekem címzed a mondandódat. Azt hiszem, ennyit megérdemlek, nem? Nekem azt tanították, hogy a másikat levegőnek nézni durva udvariatlanság.

Igen, de a korábbi hozzászólásában épp Yorg nevezi műbalhénak a fizika, kémia szakos tanárok akut hiányát.

Hazugság. Nem azt neveztem műbalhénak, és ezt te is tudod.

A többi meg aktuálpolitizálás, arra nem válaszolok, remélem a moderátor törli, ahogy ígérte.
Yorg

HozzászólásSzerző: Banzai » 2018.09.03. 18:58

Apinak adok igazat, jól leírja a helyzetet. Egy megyeszékhely legnagyobb szakgimnáziumában (ráadásul műszaki) tanítok..., évek óta egyetlen matematika illetve fizikatanár se jelentkezik. Jelenleg részben mérnökök tanítják (úgy ahogy) ezeket a tantárgyakat... teljesen rossz fele mennek a dolgok, egy kezdő tanár fizetése netto 150ezer forint, nincs is egy darab tanár 45 év alatti ped. Pár év és le lehet húzni a rolót... botrány.
banz.
Banzai

Has thanked: 155 times
Been thanked: 113 times
Név: T

HozzászólásSzerző: Sanyi_Laci » 2018.09.03. 20:02

Ez az egész egy komplex szakmai kérdés, amit nem lehet ilyen útszéli, primitív, gyalázkodó, köpködő, mindenkit személyében támadó és lejáratni próbáló kocsmai, focidrukker stílussal és mentalitással megtárgyalni.
Amíg az ellenzék még hírből sem ismeri meg a konstruktivitás fogalmát, addig sem neki, sem a törzsközönségének nem osztanak lapot.

Az egész onnan indult, hogy a HVG a tőle megszokott "szakmaisággal" megszellőztetett egy fake-newst. Semmi más célja nem volt ezzel, csak hergelni a célközönségét, akik még életükben nem vezettek semmiféle szervezetet - mert akkor tudnák, hogy minden mellett szólnak pro és kontra érvek, és az egészet csak higgadtan, szakmailag, konstruktívan lehet megtárgyalni. Nem, nem ez volt a cél, hanem érzelmileg felhergelni azt a célcsoportot, akik a Dunning-Kruger effektus szerint azt hiszik, hogy mindenhez IS értenek. Semmiben nem különbözik ez a relativitástagadók viselkedésétől. És ezek a nagy sirámok, hogy "haj, lesz-e még fizikus szak, ha nyerek a lottó ötösön!":D :D Kisfiam, ha te az általános iskolai fizikával szeretnéd kezdeni a lottó ötös után, akkor húzz bele, és csak matekot tanulj, ne engedj az érzelmeidnek és a frusztrációdnak olyan nagy teret. :D

Általános iskola 7.-8. osztályáról beszélünk. Általános iskola!!!!
Aki azután nem tanul tovább, annak tökéletesen mindegy, nem kell annak sem kémia, sem fizika. Tökéletes lesz, még jobb is egy természettudományi tantárgy. (Nézd meg Schulzot, annak 8 általánosa van, és alkoholista, kell annak természettudományi képzés? Naugye.)
Én továbbtanultam, és emlékszem, hogy gimiben minden természettudományi tárgynál azt mondták, hogy felejtsünk el mindent, és kezdjük előlről. Semmit nem veszítettem volna, ha általánosban összevontan tanulom. Semmit. Minden az óraszámon és a tanáron múlik. A tanáron!!!! És az intézményvezetőn. Mindig van személyes és intézményi felelősség is! Sőt, főleg az van! Az egészségügyben is, akár hiszitek akár nem!

Az sem érv, hogy a tanárok nem tudják átképezni magukat. Akkor menjenek havat lapátolni. Az a fizika/kémia/biológia tanár, aki nem tudja 1-2 év alatt (mert nem azonnali az átállás!!) felszívni azt a tananyagot, amit egy 12 éves gyereknek MINDEN MÁS MELLETT fel kell szívnia ugyanennyi idő alatt, az egész egyszerűen retardált. Nem való a pályára.

Akármennyire is hihetetlen számotokra, a Nemzeti Alaptantervet nem Orbán Viktor írja reggel 7kor a vécén ülve. De még csak nem is az emberi erőforrások minisztere.
Szakmai testület gyártja, hosszú időn át, minden terület képviselteti magát benne.
Vannak érvek pro és kontra, és vannak a realitások is, ezeket figyelembe véve születik egy tervezet. Aztán ennek mentén ki lehet alakítani koncepciókat, hosszú távú terveket, erőforrásokat mellé rendelni, amik a "realitásokat" hosszabb távon megváltoztatják. Ezt kell tenni egy nagy szervezettel. Mindenki ismeri a folyamatot, aki vezetett már bármi mást is áramon kívül.

Ezt az egészet söpritek ti le azzal a "mindenhez IS jobban értünk" mentalitással, stílussal és gőggel, ami a kocsmai politizálás és a 10 millió focihoz (is) értők országában oly jól ismert. Én egyébként a relativitástagadók eszközkészletét ismerem fel ebben.

A lényeg az, hogy már megint jól vizsgáztatok. Jó kutya módjára azonnal vad ugatásba kezdtetek a gazdáitok vezényszavára. Ez egy teszt volt, átmentetek rajta, nemsokára ki is visznek benneteket az utcára ugatni. :D
Sanyi_Laci

Has thanked: 245 times
Been thanked: 427 times

HozzászólásSzerző: Sanyi_Laci » 2018.09.03. 21:31

Banzai írta:Az viszont sajnálatos tény hogy az állami bérekkel nem tudnak mit csinálni, nem tudják felvenni a piaccal a versenyt, és ebből lesz(van) a baj. Ez nem csak az ő hibájuk de valamit ki kell találniuk, mert elmegy minden értelmes jó szakember az oktatásból.

http://www.origo.hu/gazdasag/20180103-b ... tatas.html

A pénz csak a dolgok egyik fele.
Ez a folyamatos depresszív, siránkozó, pesszimista, libshit köldöknéző munkahelyi légkör ez ugyanolyan riasztó a pályaválasztás tekintetében. A kimozdíthatatlan őskövületek, az alkalmatlan intézményvezetők, a kötelezővé tett permanens proletárforradalmi hangulat ugyanolyan riasztó.
Sanyi_Laci

HozzászólásSzerző: Sanyi_Laci » 2018.09.03. 21:46

Banzai írta:Nincs oka ezekre 200 bruttért? Te is sírnál ennyit adnának a munkádért. Nincs empátiád. Az albérlete nem jön ki ennyiből...

Mert ez biztosan nem igaz! Csúsztatás. Hazugság.
Anyám apám tanár volt, nem ennyit kerestek. Sokkal többet. Idézed a legalacsonyabb besorolást. Vannak pótlékok még ezerrel.
A nyugdíjakat pedig azért nem kell említeni, mert anyámnak (és apámnak, amíg meg nem halt) több volt a nyugdíja, mint amit valaha is keresett.

Persze, én sem lettem tanár, és én is a pénz miatt nem lettem tanár. De nem igazak azok a számok amiket mondasz.Túlórák, osztályfőnöki pótlékok, az általad említett bruttó 200-nál több jut kézhez a végén.
Azonkívül én 93-ban 5000 ftért adtam egy 90 perces magánórát, de mindegy....
Sanyi_Laci

ElőzőKövetkező

Vissza: Beszéljük meg!