Planetoszintézis

Ortvay feladatok megoldásainak tárgyalása.

Re: Planetoszintézis

HozzászólásSzerző: G.Á » 2018.02.12. 13:09

Ezenfelül természetesen nem hanyagolható el az, hogy a szögsebesség-vektor változik, a centrifugális és Coriolis-erőn túl az Euler-erő is szerephez jutna emiatt, és ez a hosszúsági körök irányában cirkuláris erőt jelentene, ami évente periodikusan körbeforogna kívülről szemlélve. A bolygón persze napi periodicitása lenne.

Az, hogy ez az atmoszféra dinamikáját és a ciklonokat hogyan befolyásolná, még nem tudom, de a hegyek növekedési magasságának többféle korlátja lehet.
Felső korlát lehet az, amikor a hegy súlya alatt bekövetkezik a megfolyás.

A Galilei-kísérlettel és az Amerikába hajózással kapcsolatban csak az jut eszembe mint feltétel, hogy az Euler-erő ne váljon zavaró tényezővé.
ezenfelül a torony számára az oldalirányú nyírási rezonanciafrekvencia legalacsonyabbika kisebb legyen mint egy nap.

Mindenesetre addig többet nem írok, amíg nem tudom hogy nem járok-e teljesen rossz nyomon.
Szerk: Javítottam egy hülyeséget.
G.Á

Has thanked: 57 times
Been thanked: 294 times

HozzászólásSzerző: G.Á » 2018.02.14. 20:23

Időközben felhívták a figyelmemet arra, hogy az elején hibás feltételezéssel éltem, mégpedig a:
a külső forgatónyomatékok elhanyagolhatóak
-al.

Ha a bolygónk tehetetlenségi ellipszoidja nem teljesen gömb, akkor mindig fel fog lépni a gravitáció inhomogenitása miatt tehetetlenségi nyomaték.

Ennek a becsléséhez a induljunk ki a bolygó potenciális energiájának felírásából:
[math].

Itt az egyes kis térfogatoknak a csillagtól mért helyvektora felbontható a bolygó tömegközéppontjába mutató [Renderelés ... \vec{r}] vektor és az ahhoz relatív [Renderelés ... \vec{r'_i}] vektor összegére, a távolságra pedig felírható a koszinusztétel.
[math].

Itt [Renderelés ... \Psi_i] az egyes kis térfogatok relatív helyvektorai, és a keringési síkkal bezárt szög, a csillag irányától mérve.
A fenti kifejezés a Legendre-polinomok tulajdonságai miatt átírhatóak úgy mint:
[math]

Ha a gömbszimmetriától csak kissé tér el a testünk, mint abban amit fentebb megadtam, akkor elegendő lehet a sort n=2 -ig összegezni.
Amennyiben kiderül (ahogyan várható) hogy a forgatónyomaték hatása jelentős, akkor is a fenti képlethez kell visszatérnünk.

(folyt. köv.)

These users thanked the author G.Á for the post:
EPÉ
Rating: 11.11%

G.Á

HozzászólásSzerző: G.Á » 2018.09.12. 13:30

A feladat megoldását én a Goldstein-féle mechanika könyv alapján kezdtem el, de szerencsére dgy jelezte, hogy megtalálta az ő eredeti megoldását.
Amint lehetséges lesz, feltétlenül elérhetővé tesszük.
G.Á

HozzászólásSzerző: G.Á » 2019.11.07. 15:14

Felrakom Dgy eredeti megoldásának a digitalizált változatát. A megoldás legvége (pl ökológiai aspektusok) ebben nem voltak benne, így egyelőre az hiányzik.
https://www.docdroid.net/x2GDe6i/oroknyar.pdf
G.Á

Előző

Vissza: Ortvay Rudolf verseny feladatai