A Világegyetem tágulása?

A fórum törzse, az érdeklődök kérdéseinek színhelye.

Re: A Világegyetem tágulása?

HozzászólásSzerző: István » 2019.10.08. 05:14

Táguló univerzum. Hogy is van ez?
Ha tágul, akkor logikusnak tűnik, hogy növekedik a nagysága a végtelen nagy irányába. De mi van, ha mégsem ilyen egyszerű a dolog? Ha van végtelen nagy, akkor a végtelenül kicsinek is esélyt kell adni a létezésére. Megpróbálom leírni mire is gondolok. Lerajzolunk egy kört és köréje ugyanazon origóból egy másik nagyobbat. A két kör közt van egy bizonyos távolság. Na mármost, ha ez a távolság növekedik, akkor kapásból arra gyanakodunk, hogy a nagyobbik kör tágul, felfúvódik. Van azonban egy másik lehetőség is, éspedig, hogy a kisebb kör zsugorodik és egyre kisebb lesz. Ebben az esetben, papíron, 2D-ben a távolság növekedése véges és az origóig tart a nagyobb külső körtől. Más a helyzet 3D-ben és annak tudatában, hogy létezik gravitációs térgörbület. Itt már a kisebbedés nem áll meg egy feltételezett origónál, hanem mehet a végtelenségig. Más értelmet kapnak az olyan mértékek, mint távolság és térfogat. Kérdés, tágulhat e az univerzum „befelé” is? Talán, mint ellenvetést fel lehetne hozni, mint, hogy az univerzumnak nincs is „középpontja” ami felé tőlünk zsugorodna. Véleményem szerint meg igenis van, sőt, végtelen sok középpont. A tér minden pontja egy origónak tekinthető, ami körül az univerzum terül el, vagy ha úgy tetszik, akkor az univerzumok végtelen sokasága.
Hülyeség?
István

Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Név: M István

HozzászólásSzerző: Sanyi_Laci » 2019.10.08. 23:44

István írta:Kérdés, tágulhat e az univerzum „befelé” is?

Igen.

Szívesen el is mondanám, hogy hogyan és merre, de hadititok. Amúgy sincs kivel megkonzultálnom.
Ki akarom dolgozni, aztán publikálni. Utána elmesélem, valahol, valamikor. De nem haladok gyorsan, mert apa lettem, és a fiam egy zseni, csak még fingani nem annyira tud. :lol:

Na jó, annyit elárulok, hogy a kutya a fekete lyukak belsejében van elásva.
Mire Tuarego abszolválja a Newton-törvényeket, addigra én is kész leszek a kozmológiai elméletemmel. Ez egy felső becslés.
Sanyi_Laci

Has thanked: 249 times
Been thanked: 434 times

HozzászólásSzerző: István » 2019.10.09. 06:57

Sanyi_Laci írta:mert apa lettem

Gratulálok!! :)
Sanyi_Laci írta:és a fiam egy zseni

Sanyi_Laci írta:Ki akarom dolgozni, aztán publikálni

Ha nem Te, akkor majd Ő! :D
Sanyi_Laci írta:csak még fingani nem annyira tud. :lol:

Ha kicsit jobban körülnéz a világban, akkor majd megtanul, meg mást is… ;) :lol:
István

HozzászólásSzerző: Sanyi_Laci » 2019.10.09. 16:02

István írta:Gratulálok!!

Köszönjük. :)
Sanyi_Laci

HozzászólásSzerző: István » 2019.10.20. 07:51

Visszatérve a
https://www.kozmoforum.hu/viewtopic.php?f=9&p=17596#p17588-hoz.

Az egyik teória szerint, a nagy bumm után, vagy inkább része ként, jött a nagyobbodás, tágulás. Utána meg amikor az univerzum eléri a maximális nagyságát, „kulminál”, akkor a gravitáció hatására elkezd zsugorodni. Visszafelé kezd forogni a film. Belegondolt már egyáltalán valaki, hogy hogyan is nézne ki ez innen a Föld nevű sárgolyóról az adott esetben a Világ? A teória szerint kezdetben egyre lassuló tágulásról volt szó. Ennek a fordítottja a gyorsuló zsugorodás. Mit látnának a csillagászok a távcsöveikben, hogy minden közeledik felénk? Az a gyanúm, hogy nem, ugyanis nem tekinthetjük magunkat önkényesen a mindenség középpontjának. Inkább azt tételezem fel, hogy ugyanúgy, az általános távolodást, vöröseltolódást észlelnénk, mint most.
Tévedek?
István

HozzászólásSzerző: Sanyi_Laci » 2019.10.20. 16:41

István írta:Inkább azt tételezem fel, hogy ugyanúgy, az általános távolodást, vöröseltolódást észlelnénk, mint most.
Tévedek?

Igen, tévedsz. Akkor kékeltolódást látnánk.

A vöröseltolódásban nem azt látod, hogy ÉPPEN MOST milyen sebességgel távolodik tőlünk a galaxis.
Nem is azt, hogy régen mit csinált.
Abban a fény egész útja során összeszedett tágulás vagy zsugorodás kumulált hatását látod.
Tehát ha az egész út alatt kitágult alatta a tér, akkor vöröseltolódás. Ha az egész útja során összességében zsugorodott alatta a tér, akkor kékeltolodást látsz.
Sanyi_Laci

HozzászólásSzerző: István » 2019.10.21. 03:24

Akár hányszor is gondolom újra a dolgot, nekem mindig az jön ki, hogy a gravitációsan görbült térben két és több szabadon választott pontok, szabadesésben távolodni fognak egymástól. De beszélhetünk itt kuszkuszokról vagy galaxisokról is. Ahhoz, hogy ne távolodjanak, energia kell. Amit nem értek, az anyag jelenléte, a kézzelfogható anyagé, ami például 1G gyorsulást eredményez a Föld felszínén, a gravitáció, pontosabban a gravitációs térgörbület ellenében.
Amit írtál, szerintem akkor igaz, ha nincs, vagy nem vesszük figyelembe a térgörbületet. Az pedig van, a fentebb említett zsugorodás, a nagy Reccs elmélet szerint.

A zsugorodó tágulás. Vagy amikor a kígyó saját farkába harap és felfalja magát. :D
Esetleg jin és jang? :)
István

HozzászólásSzerző: István » 2019.10.22. 07:02

Hasogassuk a hajszálat!
Galileo Galilei kövekkel a zsebében megy fel a pisai ferde toronyba. Minden emeletről kiejt egy követ. Mindezt egy nem messze álló japán turista figyeli és fényképezi. Azt látja, hogy minél magasabb emeletről esik le a kő annál nagyobb a sebessége a földbecsapódásnál. Galileo, amint felér a legfelső emeletre, elenged egy követ. Amikor az eléri, egy emelettel lejjebb levő szintet akkor elengedi a következőt és így tovább, amíg van köve. A turista pedig azt látja, hogy a földhöz közelebb levő kövek közt nagyobbak a távolságok, mint a torony felső részénél. És ezt fényképekkel tudja bizonyítani.
Ezek szerint Galileo felfedezte az árapályt, térgörbületet. (vagy nem is Ő volt?) Ráadásul, hogy a Föld a közelében levő anyagi részekkel együtt hajlamos a zsugorodásra, tömörülésre, mégpedig úgy, hogy zsugorodás közben az egyes részek közti távolságok növekednek.

Hol is van a gomb, amire kabátot kéne varrni? ;) :D
István

HozzászólásSzerző: István » 2019.10.23. 04:19

Közben rájöttem, hogy a fenti kísérlet hibás, legalább is nem pontos.
Úgy lenne helyesebb, ha a legfelső emeletről és az alatta levőről egyszerre ejtenék el a köveket és azok egymástól való távolságát mérnénk felül, és alul a torony tövében.
De a távolság köztük akkor is növekedne, csak nem olyan mértékben.

Magamat kell korrigálni, ha más nem teszi.
István

HozzászólásSzerző: István » 2019.11.08. 05:19

Az, hogy tőlünk minden gyorsulva távolodik, véleményem szerint, nem bizonyíték a sötét energia létezésére. De van egy érdekes jelenség. Egy kiló cukrot, ha ráteszek egy mérlegre, akkor tulajdonképpen 1 G gyorsulást mérek a Föld felszínén. Ha ezt másképp akarom szimulálni, akkor pl. rakéta-hajtóművel 1 G gyorsulásra „kényszerítem” a kiló cukrot, ahhoz energiára van szükségem, hogy mozdulatlanul lebegjen a Föld felszín magasságában. Normál esetben ezt az energiát a Föld szolgáltatja. És jönnek a kérdések: Ezek szerint az anyag az m, egyenlő a „megtestesült” sötét energiával? Honnan ez az energia? A Föld felszínén való lebegtetéssel energiát semmisítek meg, fityiszt mutatva az energia megmaradásnak?
István

Előző

Vissza: Elméleti fizikai kérdések, problémák