Dávid Gyula kérdések

A fórum törzse, az érdeklődök kérdéseinek színhelye.

Re: Dávid Gyula kérdések

HozzászólásSzerző: =^.^= » 2018.04.05. 12:48

Nekem pedig minden idegszálam kézzel-lábbal tiltakozik megtanulni olyan elméleteket, amiről a legelső dolog amit a tanár elmond az, hogy a kvantumfizika szükségszerűen érthetetlen.

G.Á írta:Én egyetlen tankönyvet sem ismerek ami így kezdődne, vagy akárcsak tartalmazná ezt a mondatot.

Marxhoz kapcsolódó anekdota:
Itt láthatják a táblán a nevezetes Schrödinger-féle hullámegyenletet. Ezt az egyenletet önök persze nem értik. Én sem értem. Schrödinger úr sem értette, de ez ne zavarja önöket. Én ezt majd minden óra elején felírom a táblára, és elmagyarázom, mire lehet használni. Önök pedig majd lassan hozzászoknak.

Tartalmában nagyon hasonló ahhoz, amit Zsolt68 írt, még ha nem is ugyanaz.

Zsolt68 írta:Például a mozgásmennyiség megmaradása a transzlációs szimmetriából következik. A perdület megmaradása pedig a forgatási szimmetriából.

Amúgy ezt érted, hogy hogyan? (Én majd egyszer átgondolom, de még nem történt meg.)
=^.^=

Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times
Név: Maci

HozzászólásSzerző: dgy » 2018.04.05. 13:56

Kedves Zsolt,
már többször javasoltam, hogy nemcsak írnod kellene, de olvasnod is.
Na jó kis vitát kerekítettetek ebből a kérdésből. Ráadásul teljesen elkanyarodtatok attól, amire rá akartam világítani.

Szó sincs róla. Nem világítottál rá semmire. A vita nem az általad felvetett kérdésről szól, és épp azért kanyarodott el, mert azon nincs mit vitatkozni. A helyes, kimerítő, és már száz éve ismert tudományos választ az első hozzászólás első mondata megadta. Csak te szokás szerint ezt sem olvastad el.

Ehelyett tovább fantáziálsz újabb világmegváltó ötleteken - ott, ahol erre semmi szükség nincs, hiszen a megoldást régóta ismerjük és tanítjuk.

Az elektronnak nincs szüksége titokzatos "belső szabadsági fokokra", hiszen az elektromos töltés megmaradása a hullámfüggvény régóta ismert fázisinvarianciájából következik.

Már látom a következő lépésedet. A fentiekből az az önhitt következtetést fogod levonni (sokadik alkalommal), hogy "nem is jártam olyan messze az igazságtól".

Ki kell ábrándítsalak. Ez a vak tyúk effektus nem a te független zsenid csodálatos felfedezőkészségét bizonyítja. hanem azt, hogy amikor csapongva és felületesen összevissza olvasol és hallgatsz mindenféle megemésztetlen ismeretterjesztő irodalmat és előadást, néha megragad az agyad rejtett zugában valami ott elhangzó információmorzsa, amit nem is értesz, de valahogy elraktározod. Aztán később valamikor visszaböfögöd és ránk szórod. Talán még el is hiszed, hogy akkor és magadtól jutott az eszedbe.

Ennek a sokszor hallott (mert közismert, ezért az ismeretterjesztésben gyakran szereplő) feldobott információadagnak aztán vagy van köze ahhoz, amiről a beszélgetés szól (nagyon ritkán, most pl távolról van), vagy nincs (a legtöbbször ez a helyzet). Ha véletlenül bejön, és ezt valaki megemlíti, akkor te kurvára meg vagy elégedve magaddal, és megveregeted a saját válladat.

Ne tedd.

dgy
dgy

Has thanked: 111 times
Been thanked: 832 times

HozzászólásSzerző: persicsb » 2018.04.05. 16:37

=^.^= írta:Marxhoz kapcsolódó anekdota:
Itt láthatják a táblán a nevezetes Schrödinger-féle hullámegyenletet. Ezt az egyenletet önök persze nem értik. Én sem értem. Schrödinger úr sem értette, de ez ne zavarja önöket. Én ezt majd minden óra elején felírom a táblára, és elmagyarázom, mire lehet használni. Önök pedig majd lassan hozzászoknak.

Neumann mondott olyat, hogy "A matematikában a dolgokat az ember nem megérti, hanem megszokja". :)
persicsb

Has thanked: 8 times
Been thanked: 30 times
Név: persicsb

HozzászólásSzerző: Sanyi_Laci » 2019.05.26. 16:13

viewtopic.php?f=9&t=89&start=470#p10785

adott dimenziószámú sokaságot, adott számú módon tudunk "differenciálhatóvá tenni".
1, 2, és 3 dimenzió esetén ez a szám 1.
5, és afeletti dimenziószám esetén véges sok.
Hátborzongató módon, négydimenzió esetén végtelen sokféle úton érhető ez el.

Mit jelent az, hogy "differenciálhatóvá tenni"? És hogyan jönnek ki ezek a véges sok/végtelen sok számok?
Sanyi_Laci

Has thanked: 249 times
Been thanked: 434 times

HozzászólásSzerző: simonsamu » 2019.05.26. 16:55

Szerző: G.Á » 2017.01.19. 12:47

A téridő szerkezetével kapcsolatban szeretnék még megjegyezni valamit.
...

Valóban, mi az, hogy differenciálhatóvá kell tenni? Miért? És miért csak a 4 dimenzió a megoldás, a végtelen sok?

Honnan jön ez a mellékelt ábra? Mit mond nekünk? És miért így?
simonsamu

Has thanked: 2 times
Been thanked: 0 time
Név: Simon Sámuel

HozzászólásSzerző: =^.^= » 2019.05.26. 19:23

These users thanked the author =^.^= for the post:
Sanyi_Laci
Rating: 11.11%

=^.^=

Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times
Név: Maci

HozzászólásSzerző: simonsamu » 2019.06.02. 11:03

Sziasztok,

dgy egyik előadásán elhangzott, hogy a fermionoknak 3 családja van, de a Standard Modell szerint csak 3, nem fogunk többet találni.

Mi ennek az oka?
simonsamu

RE: Dávid Gyula kérdések

HozzászólásSzerző: Zsolt68 » 2019.06.02. 13:35

simonsamu írta:hogy a fermionoknak 3 családja van, de a Standard Modell szerint csak 3, nem fogunk többet találni.

Emlékeim szerint a Részecskék és sugárzások c. egyetemi tankönyvben azt olvastam erről, hogy ez valami kísérleti tapasztalat. De pontosan már nem emlékszem.

61. oldal és 256. oldal.
Ahol a [math] bozon bomlására hivatkoznak.
Zsolt68

Has thanked: 376 times
Been thanked: 16 times
Név: Zsolt68

Re: RE: Dávid Gyula kérdések

HozzászólásSzerző: simonsamu » 2019.06.02. 18:11

a Részecskék és sugárzások c. egyetemi tankönyvben

Ki a szerzője? Cím alapján nem találom.
simonsamu