Szivárványos krimi

Ortvay feladatok megoldásainak tárgyalása.

Szivárványos krimi

HozzászólásSzerző: dgy » 2015.02.22. 19:13

Amikor A. N. Chooras, a Nobel-díjas fizikus nyomtalanul eltűnt, egy ideig nagyon keresték. Később már csak kicsit, aztán egyáltalán nem. Ezért keltett nagy szenzációt, amikor néhány hónappal az eltűnés után az űrhajósok által a Holdon hagyott lézertükörben a csillagászok ütemes fényfelvillanásokat fedeztek fel, amelyek a beható vizsgálat során az eltűnt tudós kézi lézerkészülékéből származó morze-jeleknek bizonyultak. A jelek forrása Budapesten volt, de a sugárnyaláb szóródása ennél pontosabb lokalizációt nem tett lehetôvé. Sajnos az üzenet töredékes volt:

"...triviális perturbáció. Egyébként elrablóim jól bánnak velem, tegnap is rántott csirkét kaptam uborkasalátával. Egy nagy épület legfelső szintjén tartanak fogva, de néha kimehetek az erkélyre. Budapest is wonderful! A múltkor nagyon szépet láttam. Egy esős éjszaka után a napkelte pillanatában szivárvány feszült a Sashegy csúcsától a Margit-híd közepéig. Aznap este pedig a Nap éppen ott bukott le a láthatár mögé, ahol hajnalban a szivárvány kezdődött. Ami pedig az antigravitációs egyenletek tenzorhomomorfizmusait illeti, vegyük észre..."

Az üzenet itt sajnos megszakadt.

Az Interfiz feladata: megállapítandók az eltűnt tudós szivárványos élményének pontos téridőbeli koordinátái (hónap, nap, óra, perc, kerület, utca, házszám, esetleg emelet, ajtó). Aztán indulhat a kommandó! Jó nyomozást!

(Ortvay-feladat, 1973, by Bihary Zsolt + dgy)
dgy

Has thanked: 111 times
Been thanked: 832 times

Re: Szivárványos krimi

HozzászólásSzerző: Rigel » 2015.02.23. 00:08

Biztos, hogy hibátlan a feladat?
Amikor ugyanis azt is figyelembe vettem, hogy a szivárvány sugara 40-42° szög alatt látszik, a megfigyelési pont a pesti oldalra esik úgy, hogy onnan a Gellért-hegy kitakarja a Sas-hegyet, a többi ház miatt pedig nem lehet rálátni a Margit hídra. Ja, és erről a pontról biztosan nem a Sas-hegynél fog lemenni a nap, hanem attól délebbre.

Egyébként hogyan lehet ezt a feladatot megoldani 1973-ban? Google Earth nélkül...
Rigel

Has thanked: 40 times
Been thanked: 140 times
Név: Farkas Zsolt

HozzászólásSzerző: dgy » 2015.02.23. 02:00

Amikor ugyanis azt is figyelembe vettem, hogy a szivárvány sugara 40-42° szög alatt látszik, a megfigyelési pont a pesti oldalra esik úgy, hogy onnan a Gellért-hegy kitakarja a Sas-hegyet, a többi ház miatt pedig nem lehet rálátni a Margit hídra.

Tévedsz, a Sas-hegy és a Margit-híd is látszik arról a bizonyos erkélyről. Én ugyanis jártam ott...
Ja, és erről a pontról biztosan nem a Sas-hegynél fog lemenni a nap, hanem attól délebbre.

A Nap hol itt megy le, hol ott...
Egyébként hogyan lehet ezt a feladatot megoldani 1973-ban? Google Earth nélkül...

Az 1973-as dátum sajtóhiba, elnézést, igazából 1993-as a feladat.

De Google Earth persze akkor sem volt.

Viszont az emberiség az előző néhány tízezer éves fejlődése során sajnos kénytelen volt nélkülözni a számítógépeket, beleértve a modern természettudomány majdnem négy évszázadát, és mégis elért bizonyos eredményeket. Térkép, szögmérő, körző, papír és ceruza már 1993-ban is a rendelkezésünkre állt. Ezért a feladatot többen helyesen megoldották, sőt fel is keresték az elrabolt tudós rejtekhelyét...

Igaz, hogy a különböző kiadású budapesti térképek egy kicsit különböztek egymástól, ezért a megoldók egymástól függetlenül négy különböző toronyszobába csöngettek be - köztük volt az is, amire mi gondoltunk, és aminek alapján megadtuk a feladat adatait. A többi is beleesett egy 200 méteres körbe.

Amúgy most megnéztem a Google Earth-ben is. A kérdéses toronyszobából ott is látszik a Sas-hegy.

dgy
dgy

HozzászólásSzerző: Rigel » 2015.02.23. 10:59

dgy írta:Viszont az emberiség az előző néhány tízezer éves fejlődése során sajnos kénytelen volt nélkülözni a számítógépeket, beleértve a modern természettudomány majdnem négy évszázadát, és mégis elért bizonyos eredményeket. Térkép, szögmérő, körző, papír és ceruza már 1993-ban is a rendelkezésünkre állt.

Sejtettem. De azért mégis egyszerűbb, amikor számítógépes térképek és műholdképek állnak az ember rendelkezésére. ;)

Na, ami a problémám volt, hogy első blikkre - minden bonyolító tényezőt figyelmen kívül hagyva, lásd Sas-hegy magassága - egy netről lopott térképre felvázolva az esetet, a Várkert rakpart és a Fogas út sarka jött ki. Ezzel viszont az a baj, hogy olyan közel van a Sas-hegy - Margit-híd vonalhoz, hogy onnan kb. 120° alatt látszana a szivárvány két átellenes oldala. Olyan szivárvány pedig nincs, mivel azt a jó öreg optika szigorúan meghatározza 84°-ban. (Ja, és se toronyház, se olyan erkély nincs, amiből a szivárvány egyben látszana, tudom, mert StreetView-ban körbejártam. Ez már a XXI. század...)

(...Viszont mialatt egy csillagászati táblázatot kutattam a napkelte irányához, érdekes kis apróságra bukkantam. Hogy mi mindent megcsinálnak applikációnak, az ész megáll...)
Rigel

Has thanked: 40 times
Been thanked: 140 times
Név: Farkas Zsolt

HozzászólásSzerző: G.Á » 2018.03.26. 12:57

Valószínűleg nagyon rossz megoldás, de azért leírom amire jutottam.
Térkép híján innen indultam,
https://www.google.hu/maps/place/Sas-hegy/@47.4902954,19.0385022,13.5z/data=!4m5!3m4!1s0x4741ddd374546fab:0xccb4f217bc02e39a!8m2!3d47.4819444!4d19.0188889?dcr=0.
Itt berajzoltam paint-el a szivárvány helyét, és a felezőpontot, aztán a szögmérőmet a képernyő elé tartva (ez elég nagy mérési hibát jelenthet), felrajzoltam a merőlegest. (Nyilván a másik irányba is lehetne, de mivel a szivárvány a nappal ellentétes irányban látszik, és hajnalban volt látható, feltehetően a megfigyelő is keletre volt.)

Ezekután ezen a vonalon próbálkoztam, amíg a 42 fokos érintkezés, (ami inkább 43-44 lehet) ki nem jött. A környéken már csak olyan épületet kell keresni, aminek van erkélye. A környék óvodáját, egy éttermet és egy hotelt én kilőnék, de az Országos Epidemiológiai Központ-nak van erkélye, és elég jól ráesik a merőlegesre.
Azt persze nem tudnám megmondani, hogy látszanak-e innen a szivárvány végei.
Kép
G.Á

Has thanked: 58 times
Been thanked: 317 times

HozzászólásSzerző: dgy » 2018.03.26. 14:44

Így kellene csinálni. Mondjuk a szögmérő illesztésénél pontosabb módszer pl a látókör szerkesztése.

A fő hiba az, hogy nem néztél utána, mit jelent a szivárvány 42 fokos szöge. Az ugyanis nem a kúp nyílásszöge, hanem a visszatérő fénysugarak és a Nap irányának szöge, azaz a kúp félnyílásszöge. Erre rögtön rájöhetsz, ha magad elé képzelsz egy szépséges és fenséges igazi szivárványt, illetve egy nyamvadt 42 fokos átmérőjűt. Hát hogy nézne az ki...

dgy
dgy

HozzászólásSzerző: Zsolt68 » 2018.03.26. 14:45

G.Á írta:Ezekután ezen a vonalon próbálkoztam, amíg a 42 fokos érintkezés, (ami inkább 43-44 lehet) ki nem jött.
Napkeltekor milyen színű a szivárvány?
Vagy napnyugtakor...
Zsolt68

Has thanked: 379 times
Been thanked: 16 times
Név: Zsolt68

HozzászólásSzerző: G.Á » 2018.03.26. 15:03

A fő hiba az, hogy nem néztél utána, mit jelent a szivárvány 42 fokos szöge.

Igaz, így hülyeség az egész.
Pedig milyen szép csattanó lett volna, ha kiderül, hogy szegény Chooras egy rendkívül ritka fertőző betegséget kapott el, és a járványügyesek azért különítették el, hogy ezt tanulmányozhassák, a titkolózásra pedig a pánik elkerülése végett van szükség.
G.Á

HozzászólásSzerző: dgy » 2018.03.26. 15:33

Miért nem próbálod meg a szerkesztést a helyes szöggel?

dgy
dgy

HozzászólásSzerző: G.Á » 2018.03.26. 15:51

Gyors újrarajzolás után, egyelőre megkockáztatom a Szent György nagyvértanú szerb ortodox templomot.
G.Á

Következő

Vissza: Ortvay Rudolf verseny feladatai