Fekete lyuk

A fórum törzse, az érdeklődök kérdéseinek színhelye.

Re: Fekete lyuk

HozzászólásSzerző: Banzai » 2019.11.23. 21:33

Én őszintén drukkolok, minden szempontból!
banz.
Banzai

Has thanked: 160 times
Been thanked: 115 times
Név: T

HozzászólásSzerző: G.Á » 2019.11.24. 14:49

Amúgy ha elméleti fizikáról van szó, akkor nem elvárás hogy a cikkben minden matematikai lépés expliciten szerepeljen, feltéve hogy a végeredmények igazak.

A lényeg, hogy legyen valami "mondás", ami lehetőleg kerek egészet alkot:
Ezt a modellt, ilyen fizikai megfontolások alapján felállítjuk, így megoldjuk, az eredményeket ilyen jelenségként interpretáljuk.
Ezt tömören az absztraktban kell összefoglalni.

Ha pedig megvan a cikk, a beküldés után kb két hét után a referee-k elolvassák, és visszaküldik hogy milyen javításokat javasolnak.
Ezután rövidebb-hosszabb oda-vissza játék következik, ami újságtól (és referee-től) függő hosszúságig tart.
G.Á

Has thanked: 58 times
Been thanked: 317 times

HozzászólásSzerző: G.Á » 2019.11.25. 19:30

1. Miért feltételezzük, hogy önkölcsönhat?

Ez attól függ, hogy mit szeretnénk modellezni, de természetesen elég általánosan igaz, hogy különböző mezők egymással is kölcsönhatnak.
Másrészről még a szabad (nem-önkölcsönható), skalármezős megoldásokról is írtak cikkeket, pl itt:
https://arxiv.org/pdf/1404.0328.pdf
úgyhogy könnyen elképzelhető, hogy az kicsit bonyolultabb eset vizsgálatával is sikerül valami érdekeset találni.
Illetőleg alaposan át kellene olvasni az irodalmat a skalármező áltreles leírásával kapcsolatban, és megvizsgálni hogy adott érdekes speciális megoldások ugyanúgy léteznek-e akkor ha a mező önkölcsönható.

2. Miért Lagrange függvény? Nem valami sűrűségfüggvény kellene ez legyen?

De, Lagrange-sűrűséggel kell dolgozni, és ez általános esetben:
[math].
Ha minden igaz, akkor (ha beolvasztjuk a tömeg-tagot a [Renderelés ... V(\phi)]-be) a mozgásegyenlet végül az lesz, hogy:
[math]

4. V-re mi az adekvát választás?

Ez természetesen a kölcsönhatásoktól függ. A kozmológiában főleg az ismeretek hiánya miatt szoktak hasonló negyedrendű, páros polinomiális alakú potenciált választani.

3. Igaz, hogy ebből az Einsten tenzorra ez jön ki?:

Ebben nem vagyok biztos, de lehet hogy csak én vagyok vaksi. Mindazonáltal a T tenzorra az írható, hogy:
[math]
G.Á

HozzászólásSzerző: G.Á » 2019.11.25. 21:36

A potenciális energiát nem negatív előjellel szokás beleírni?

De igen. De az egyik metrika előjelezési konvencióval a deriváltas tagok is negatív előjelűek (mint ahogyan a tömeg-tag is) úgyhogy ilyenkor az egészet meg lehet szorozni (-1)-el. De elismerem hogy ez így zavaró lehetett.

eltekinte a tömeges tagtól, ami nem tudom, hogy micsoda,

Ha kvantálva lenne egy szabad mező, akkor ez lenne a mező gerjesztéseinek (részecskéinek) a tömege.
Egyébiránt viszont beolvasztható a kölcsönhatási tagba, konkrétan [Renderelés ... \eta]-ba.

Mi ez a ∂u∂vϕ???

Hülyeség, és bocsánat. Fít nem lespóroltam, hanem rosszul írtam oda.
Átmásolás helyett, inkább berakom a linket: http://hep.itp.tuwien.ac.at/~wrasetm/files/2017S-GRplusScalar.pdf

De csak hogy az előjelekkel biztos ne legyen félreértés berakom ide a wikipédia releváns képletét, ahol nem szerepel a metrikus tenzor, így az előjele sem lehet zavaró:
Kép
G.Á

HozzászólásSzerző: G.Á » 2019.11.26. 00:06

1) A belinkelt képen az utolsó sorra gondoltam, abban nem szerepel az [Renderelés ... \eta].
2) A Lagrange-függvények és sűrűségek megszorozhatóak tetszőleges számmal, így (-1)-el is. A mozgásegyenletek nem változnak tőle.
G.Á

HozzászólásSzerző: G.Á » 2019.11.26. 01:28

Azt hiszem hogy ha görbült a téridő, akkor a Lagrange-sűrűség nem egyszerűen csak az anyagi rendszert leíró Lagrange-sűrűség lesz, hanem hozzáadódik az Einstein-Hilbert hatásból eredő tag is.
Természetesen ha konstanssal szorzunk, akkor mindkettőt egyszerre meg kell szorozni.

Ezen a ponton nem akarok hülyeséget mondani, de azt hiszem hogy az előjelváltoztatás magában az Einstein-egyenletben okozná az
[math] változást.
Ettől függetlenül igazad van, érdemes a járt úton maradni.
G.Á

HozzászólásSzerző: G.Á » 2020.02.03. 15:56

Ez az arxiv ez pontosan mire való?

A pontos és részletes jogi hátteret nem ismerem, de amennyit értek, a kiindulás a következő:
Ha valaki publikál valamilyen peer-review helyre, akkor az oda beküldött cikk jogvédett lesz. Annyira az, hogy a saját magad által korábban legyártott képet sem használhatod fel másutt (legalábbis külön engedély nélkül), és természetesen te magad is csak akkor férhetsz hozzá (eltekintve persze hogy megvan a gépeden) ha azt a példányt amelyben a publikációd van, megvásároltad digitálisan vagy papír formában.

Érthetően ez így roppant kényelmetlen, így a publikáció mellett az adott cikket fel szokás tölteni az arxivra.
Ennek pedig éppen az a lényege hogy az ide felkerülő anyag nem jogvédett, ingyenesen olvasható bárki számára.

Viszont amit eddig én csináltam, azt nem szeretném, ha csak úgy ellophatnák tőlem.

A pillanatnyi benyomásom szerint az elméleti fizikai eredményekkel kapcsolatban inkább jellemző a közöny mint az irigység/lopás.
Rendszerint egyébként az első beküldés előtt szoktuk feltölteni az arxivra a beküldött anyagot, így gyakorlatilag kizárható a lopás. Az arxivra küldött anyag természetesen frissíthető/lecserélhető.

és szeretném elérni, hogy ez valahol szerzői jogilag rögzüljön.

Na erre éppen nem jó. De ha ajd úgy érzed hogy kész vagy a cikkel, nyugodtan írj rám.
G.Á

Előző

Vissza: Elméleti fizikai kérdések, problémák